7 մայիսի 2026 - 18:58 AMT
Հայաստանի իշխանությունները շարունակում են «երկու աթոռի վրա նստելու» քաղաքականությունը Այս հայտարարությունն արել է ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը` մեկնաբանելով Երևանում տեղի ունեցած վերջին միջոցառումները, այդ թվում՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը:
Նա հիշեցրել է նաև Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև վերջերս տեղի ունեցած բանակցությունները, գրում է Interfax-ը:
«Այդ բանակցությունների ընթացքում բոլոր հարցերի շուրջ հստակություն մտցվեց։ Ցավոք, Երևանում շարունակում են «երկու աթոռի վրա նստելու» փորձերը։ Թե որքան ժամանակ կարելի է այդպիսի դիրքում մնալ, չգիտեմ»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է Ուշակովը։
Նա այդպես է պատասխանել է այն հարցին, թե ինչպես են Մոսկվայում ընդունել Երևանում տեղի ունեցած վերջին միջոցառումները, այդ թվում՝ Հայաստանի և Մեծ Բրիտանիայի միջև ռազմավարական գործընկերության հռչակագրի ստորագրումը, և արդյոք Կրեմլում դա չեն դիտարկում որպես Ռուսաստանի հետ համագործակցության խզման ճանապարհ։
«Բայց այս ամենը, իհարկե, վնասում է մեր երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը, որոնք այնքան շահավետ են և՛ Ռուսաստանի, և՛ Հայաստանի համար: Ես կասեի՝ նույնիսկ ավելի շահավետ են մեր հայ գործընկերների համար, քան մեզ համար»,-ասել է Ուշակովը:
Բացի այդ, նա անդրադարձել է նաև տնտեսական համագործակցության ոլորտում առկա դրական իրավիճակին։
«Այնուամենայնիվ, դա կապված է մեր երկրների միջև հարաբերությունների հաջող զարգացման հետ, մասնավորապես՝ Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում Հայաստանի համագործակցության հետ»,- ասել է Ուշակովը։