1 հունիսի 2026 - 13:21 AMT
Զորահանդեսները չեն կարող որոշել բանակի մարտունակության ու մարտական պատրաստվածության իրական մակարդակը, իսկ սպառազինությունն ու ռազմական տեխնիկան պետք է կիրառվեն զորավարժությունների ընթացքում, հայտարարել է պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը «Հայաստան դաշինքի» նախընտրական հանրահավաքի ժամանակ։
Խոսելով մայիսի 28-ին անցկացված զորահանդեսի մասին՝ Օհանյանը շեշտել է, որ անկախ այն հանգամանքից, թե ինչ է ներկայացվել ռազմական շքերթում, ակնհայտ է, որ վերջին 5 տարում գրեթե զորավարժություններ չեն անցկացվում՝ ի տարբերություն Ադրբեջանի, որտեղ զորավարժություններ անցկացվել են թե՛ առանձին ձևաչափով, թե՛ կոալիցիոն գործընկերների մասնակցությամբ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Զորահանդեսի մյուս գնահատականն այն է, որ պետք է նաև որոշակի ուսումնասիրություններ կատարվեն տեխնիկական առումով, որովհետև համազորային կանոնադրություններին համապատասխան որոշ էլեմենտներ չէին համապատասխանում, և ցուցադրվող ռազմական տեխնիկան չէր արտահայտում ռազմավարական այն ամբողջ զսպման մեխանիզմը, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ունի»,–ասել է Օհանյանը։
Նա ընդգծել է, որ ռազմավարական զսպման միջոցներ նախկինում ձեռք են բերվել, սակայն գործող իշխանությունները չեն ցանկացել դրանք ցուցադրել։ Պաշտպանության նախկին նախարարն անցկացված զորահանդեսը քաղաքական շոու է համարել, քանի որ, նրա գնահատմամբ, ՀՀ վարչապետը խոսել է բազմաթիվ թեմաների մասին, սակայն չի անդրադարձել Սարդարապատում, Բաշ–Ապարանում և Ղարաքիլիսայում արձանագրված հերոսական հաղթանակներին։
«Փաշինյանը չկարևորեց այդ հերոսական ճակատամարտերը, որովհետև իրենք վախենում են ադրբեջանցիներից։ Բայց ամենավատն այն է, որ այս իշխանությունները բանակը բաժանում են նախկինների և նորերի, բանակը ոչ մի կառավարության սեփականությունը չէ»,–ասել է նա։
Կրկին անդրադառնալով զորահանդեսի թեմային՝ Օհանյանը նշել է, որ նոր հրետանին դեռևս գործարկված չէ։ Նրա խոսքով՝ այդ մասին վկայում են զոհվածների հիշատակին Դ- 30– ներով համազարկ տալը՝ հավելելով, որ զորահանդեսի ժամանակ ավելի քան կարևոր էր նոր տեխնիկայով համազարկ տալը։