7 հունիսի 2026 - 15:44 AMT
Հունիսի 7-ին ընթացող խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում արձանագրվել են կրկնաքվեարկության և քվեարկության գաղտնիության խախտման մի շարք դեպքեր, որոնց առնչությամբ իրականացվում են համապատասխան վարութային գործողություններ։
Պաշտոնական տվյալների համաձայն՝ արձանագրվել են կրկնաքվեարկության 6 և քվեարկության գաղտնիության խախտման 5 դեպք։ Այդ փաստերով կազմված նյութերը ներկայացվել են նախաքննական մարմիններին։ Ձերբակալվել է 6 անձ, հայտնում է ՆԳՆ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունը:
Ենթադրյալ իրավախախտումների վերաբերյալ ստացված 121 տեղեկություն գտնվում է ստուգման փուլում։ Բացի այդ, ուսումնասիրվում են նաև մամուլում և սոցիալական հարթակներում ընտրությունների վերաբերյալ հրապարակված տեղեկությունները։
Ծառայությունը ներկայացրել է նաև կատարված աշխատանքների վերաբերյալ տվյալներ։
Ընտրողների լրացուցիչ ցուցակներում ընդգրկվելու նպատակով դիմում է ներկայացրել 1326 անձ։ Ընտրություններին մասնակցելու համար համայնքներում ժամանակավորապես տրամադրվող անձը հաստատող փաստաթուղթ (ձև 9) ստացել է 752 անձ։
ՆԳՆ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունում գործող «Զանգերի կենտրոնը» (84-22) ընտրությունների կազմակերպման և անցկացման հետ կապված ստացել է 820 զանգ։
ՆԳՆ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության բաժիններում և շրջիկ սպասարկման գրասենյակներում խորհրդատվություն է տրամադրվել 316 քաղաքացու։