8 հունիսի 2026 - 15:58 AMT
ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Հայաստանի իշխանությունները խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում թույլ են տվել կոպիտ ընթացակարգային խախտումներ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Ամբողջ ընտրարշավը և քվեարկության գործընթացն անցել են ընդդիմադիր կուսակցությունների և շարժումների, նրանց ակտիվիստների ու աջակիցների նկատմամբ կոշտ հետապնդումների պայմաններում։ Հետապնդումների «թափի» տակ է հայտնվել նաև երկրում ավանդաբար խոր հարգանք վայելող Հայ առաքելական եկեղեցին։ Այս ամենը Երևանի կողմից ժողովրդավարական սկզբունքների և ազատ ընտրությունների անցկացման ընթացակարգերի կոպիտ ոտնահարում է»,- նրա խոսքերը մեջբերել են գերատեսչության պաշտոնական կայքում։
Ըստ նրա՝ ընտրությունները ցույց են տվել, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի աջակցությունը զգալիորեն նվազել է:
«Ինչ վերաբերում է Մոսկվայի հետագա գծին ՀՀ հետ գործերում, ապա մենք մեր քաղաքականությունը մտադիր ենք կառուցել՝ հաշվի առնելով ՀՀ ղեկավարության իրական քայլերը»,-ասել է նա:
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ Հայաստանում անցկացված խորհրդարանական ընտրությունները ցույց են տվել հայկական հասարակության բևեռացվածությունը:
«Հայաստանում անցկացված խորհրդարանական ընտրությունները ցույց են տվել, որ հայկական հասարակությունը խիստ բևեռացված է»,- նշել են ՌԴ ԱԳՆ-ից։