10 հունիսի 2026 - 13:58 AMT
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Վահագն Հովակիմյանը տեղյակ չէ, թե ինչպես ստացվեց, որ Դատախազությունը, առանց ԿԸՀ համաձայնության, մեղադրանք է առաջադրել ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանին, ով շարունակում է մնալ պատգամավորի թեկնածու։
«Դատախազությանը հարցեր ուղղեք, ոչ թե ԿԸՀ-ին»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը:
Հովակիմյանը նշել է, որ թեկնածուն կարող է բողոքարկել դատախազության որոշումը, սակայն, նրա խոսքով, ԿԸՀ նախագահից պահանջել մեկնաբանել դատախազության գործողությունները՝ ճիշտ չէ։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյոք Ծառուկյանի առաջնորդած «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունն անցնու՞մ է խորհրդարան, թե՞ ոչ՝ ԿԸՀ նախագահն ասել է, որ քվեարկության վերջնական արդյունքները կհրապարակվեն հունիսի 14-ին։ Այս փուլում ընթանում են վերահաշվարկի աշխատանքներ, հայտնում է Արմենպրեսը:
Նրա խոսքով՝ ԿԸՀ-ն վերահաշվարկի դիմումներ ստացել է երեք քաղաքական ուժից՝ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունից, «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքից և «Միասնության թևեր» կուսակցությունից։