ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանի հետ պատերազմի դադարեցման վերաբերյալ նախնական համաձայնագիրն արդեն ստորագրվել է, և հավելել, որ ձեռք բերված պայմանավորվածության մանրամասները կհրապարակվեն «շատ շուտով»։
«Շատ ուրախ եմ հայտնել, որ այն ստորագրվել է, գործարքն ամբողջությամբ ստորագրված է», — ասել է նա G7 գագաթնաժողովում Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ բանակցությունների ընթացքում, հայտնում է BBC-ն:
ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաները նույնպես սկսել են բացահայտել որոշ մանրամասներ՝ նշելով, որ Հորմուզի նեղուցը կրկին բացվելու է հունիսի 19-ին, երբ Ժնևում նախատեսված է համաձայնագրի պաշտոնական ստորագրումը։
Նրանց խոսքով՝ Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ տեխնիկական բանակցությունները սկսվելու են այս շաբաթ, մինչդեռ պատժամիջոցների հնարավոր մեղմացումը կամ սառեցված ակտիվների ապաշրջափակումը կախված է լինելու Թեհրանի կողմից համաձայնագրով ստանձնած պարտավորությունների կատարումից։
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը նշել է, որ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև փոխըմբռնման հուշագիրը զբաղեցնում է «մոտ մեկուկես էջ» և բավականին ընդհանուր բնույթի փաստաթուղթ է։ Նրա խոսքով՝ բազմաթիվ մանրամասներ պետք է համաձայնեցվեն հետագա բանակցությունների ընթացքում։
«Մի շարք հարցերի շուրջ մենք ստիպված կլինենք մանրամասները մշակել բանակցությունների տեխնիկական փուլի ընթացքում, սակայն հուշագիրը հիմք է ստեղծում, որի շրջանակում իրանցիները կստանան գործարքի առավելությունները՝ կատարելով դրա շրջանակում ստանձնած իրենց պարտավորությունները», — ասել է նա։
Վենսի խոսքով՝ փաստաթղթի առաջին կետով Իրանը պարտավորվում է ձգտել «տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության», ինչը, նրա գնահատմամբ, ներառում է նաև «ահաբեկչական կազմակերպությունների» ֆինանսավորման դադարեցումը։
«Ամենակարևորն այն է, որ նրանք կտան ստուգման ենթակա պարտավորություն՝ չստեղծել միջուկային զենք», — ասել է Վենսը։
Ամերիկացի պաշտոնյաները հայտնել են, որ համաձայնագիրը էլեկտրոնային եղանակով ստորագրել են Թրամփը, Վենսը և Իրանի խորհրդարանի նախագահ Մոհամմադ-Բաղեր Ղալիբաֆը։
Նրանք նաև ենթադրել են, որ լրացուցիչ մանրամասները կարող են հրապարակվել արդեն չորեքշաբթի, թեև Թրամփը նշել է, որ ամբողջական տեքստը հանրությանը կներկայացվի հունիսի 19-ի արարողությունից հետո «շատ շուտով»։
«Սա շատ հզոր փաստաթուղթ է, և ես ցանկանում եմ, որ այն հրապարակվի։ Հետևաբար, հավանաբար, բավականին շուտով», — ասել է նախագահը։