ԱԺ նախկին պատգամավոր Ռուբեն Հակոբյանի նկատմամբ քրվարույթ է հարուցվել ատելության խոսքի հոդվածով: Նրա նկատմամբ վարչական հսկողությունը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել դատարան, հայտնում է Panorama.am-ը:
Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Հակոբյանը տեղեկատվական ու հաղորդակցական տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ՝ կատարել է ատելություն, խտրականություն, անհանդուրժողականություն, թշնամանք հրահրելու և քարոզելու վերաբերյալ հայտարարություններ, ինչը հաստատվել է ստացված փորձաքննության եզրակացությամբ:
Քննչական կոմիտեից հայտոնւմ են, որՌ․Հ․-ի նկատմամբ հսկող դատախազի որոշմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 329-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (ատելություն, խտրականություն, անհանդուրժողականություն կամ թշնամանք հրահրելուն կամ քարոզելուն ուղղված հրապարակային խոսքը, ինչպես նաև այդ նպատակով նյութեր կամ առարկաներ տարածելը) (3 դրվագ)։
Հակոբյանի րդին՝ Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության նախկին անդամ Սամվել Հակոբյանը տեսանյութ է հրապարակել՝ նշելով․ «Ինչ-որ նոր գործ են կրկին հորինել և կարել հորս՝ քաղաքական հարցազրույցների, արտահայտությունների համար են դրել ինչ-որ նոր քրեական գործ»։
«Իմ հայրը ո՛չ հանցագործ է, ո՛չ կոռուպցիոներ է, մեր տանն առհասարակ հանցագործներ չկան, բայց հենց այս պահին իմ ընտանիքի վրա միայն երևի մի հինգ-վեց տարբեր տեսակի դատական գործեր կան։ Մենք տեսնում ենք՝ ինչպես է վարչական ռեսուրսը մսխվում, ինչպես է քրեաիրավական ուժային կառույցները օգտագործվում ռեպրեսիաների համար։ Մենք ապրում ենք մի երկրում, որում կան շատ հանցագործություններ, շատ ապօրինություններ, բայց դրանց հետևից չեն գնում, գնում են մենակ ընդդիմադիրների հետևից»,-նշել է նա:
Հունիսի 19-ին առավոտյան նախկին դաշնակցական պատգամավորը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր, որ եկել են իրեն ձերբակալելու։
2 ամիս ժամկետով կալանավորվել է ՀՅԴ Արագածոտնի մարզային կոմիտեության ներկայացուցիչ Ռուսլան Բարսեղյանը: Այդ մասին տեղեկացրել է դաշնակցական գործիչ Գերասիմ Վարդանյանը։
«Կեղծ, շինծու մեղադրանքներով 2 ամիս ժամկետով կալանավորվեց ՀՅԴ Արագածոտնի մարզային կոմիտեության ներկայացուցիչ Ռուսլան Բարսեղյանը: Ակնհայտ է, որ սա մեր երկրում տիրող քրեաքաղաքական տեռորի հերթական դրսևորումներից է, և բնականաբար, դրանք բաժին են հասնում ազգային դիմագիծ և սկզբունքներ ունեցող մարդկանց։
Մեր օրերում բանտերով անցնելը արդեն ոչ թե հանցագործության, այլ պատվի և սկզբունքայնության վկայություն է դարձել։ Իմաստ չեմ տեսնում որևէ դաշնակցականի՝ բանտում կամ մարտի դաշտում ուժեղ և պինդ մնալու հորդորներ անել, որովհետև դա մեր ընկերների էությունն ու տեսակն է։ Ուղղակի պետք է հիշել, որ այս ամենը մի օր անցնելու է, և ոչինչ չի՛ մոռացվելու»,-գրել է նա:
Ռուբեն Հակոբյանի նկատմամբ դեռ նախորդ տարի է սկսվել քրեական հետապնդում՝ հարցազրույցներից մեկում հնչեցրած հայտարարության հիմքով։ Քննչական կոմիտեն նրան մեղադրանք է առաջադրել իշխանությունը զավթելուն ուղղված հրապարակային կոչի հոդվածի հատկանիշներով։