Հունիսի 23-ին Բրյուսելում անցկացված «Կապակցվածության օրակարգի հարթակի» մեկնարկի շրջանակում ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը Եվրոպական հանձնաժողովի բարձրաստիճան ներկայացուցիչների հետ քննարկել է Հայաստան-ԵՄ համագործակցության խորացմանը, կապակցվածության ոլորտում համատեղ նախաձեռնությունների զարգացմանը և հայկական ավիափոխադրողների վերաբերյալ ընթացող գործընթացներին վերաբերող հարցերը։
Քննարկվել են նաև հայկական ավիափոխադրողներին Եվրոպական միության օդային անվտանգության ցանկից դուրս բերելու գործընթացին և այդ ուղղությամբ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Վահան Կոստանյանի և Եվրոպական հանձնաժողովի շարժունակության և տրանսպորտի գլխավոր տնօրինության գլխավոր տնօրենի տեղակալ Մայա Բաքրանի հանդիպման ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, անդրադարձ է կատարվել մայիսի 5-ին Երևանում անցկացված Հայաստան-ԵՄ գագաթնաժողովի արդյունքներով ձեռք բերված պայմանավորվածություններին և դրանց իրականացման ընթացքին։
Մասնավորապես քննարկվել են «Կապակցվածության գործընկերություն» փաստաթղթի տրանսպորտային բաղադրիչի իրականացմանը վերաբերող հարցերը։ Կողմերը կարևորել են կապակցվածության ոլորտում Հայաստան-ԵՄ գործընկերության հետագա խորացումը, կայուն տրանսպորտային ենթակառուցվածքների զարգացումը և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ծրագրերի առաջմղումը։
Սայմոն Մորդյուի հետ հանդիպման ընթացքում կողմերը կարևորել են առևտրատնտեսական սահմանափակումների պայմաններում հայկական արտադրանքի արտահանման հնարավորությունների ընդլայնման նպատակով երկկողմ աշխատանքի շարունակությունն ու զարգացումը։ Անդրադարձ է կատարվել նաև ԵՄ-ի կողմից Հայաստանի կառավարությանը տրամադրված բյուջետային աջակցության կարևորությանը։
Զրուցակիցները շեշտել են բարձրաստիճան քաղաքական շփումների նշանակությունը՝ առկա օրակարգերի առաջմղման և համագործակցության նոր ուղղությունների զարգացման տեսանկյունից։