21 հուլիսի 2026 - 12:13 AMT
Բելգիայում Հայաստանի դեսպան Տիգրան Բալայանը Վալոնիայում պաշտոնական հանդիպումների ընթացքում քննարկել է երկկողմ համագործակցության զարգացման հնարավորությունները և ընդգծել հայկական արտադրանքի ներկայացվածության մեծացման կարևորությունը։
Դեսպանատնից հայտնել են, որ Բալայանը նախ հանդիպում է ունեցել Վալոնիայի խորհրդարանի նախագահ Վիլի Բորսյուի հետ։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Վալոնիայի հետ երկկողմ համագործակցության խորացման հեռանկարներին, միջխորհրդարանական գործընկերությանը, ինչպես նաև առաջիկա համատեղ միջոցառումների օրակարգին։
Բալայանը բարձրացրել է Վալոնիայում հայկական արտադրության ապրանքատեսակների ներկայացվածության հարցը՝ նշելով, որ ՀՀ կառավարության որդեգրած՝ արտահանումների բազմազանեցման ճանապարհին այս քայլը կարող է լուրջ խթան հանդիսանալ երկկողմ առևտրատնտեսական կապերի աշխուժացման համար։
Զրուցակիցները քննարկել են նաև տարածաշրջանային վերջին զարգացումները՝ անդրադառնալով փոխկապակցվածության օրակարգի կարևորությանը։ Այս համատեքստում դեսպան Բալայանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որի ամբողջական իրականացման արդյունքում տարածաշրջանը կվերածվի կայունության, անվտանգության և տնտեսական համագործակցության կարևոր հանգույցի՝ ապահովելով հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակումն ու արդյունավետ կապը։
Վալոնիայի խորհրդարանի նախագահը պատրաստակամություն է հայտնել իր լիազորությունների շրջանակում աջակցել Հայաստանի նախաձեռնություններին։
Այցի ընթացքում ՀՀ դեսպանը հանդիպում է ունեցել նաև Նամյուրի քաղաքապետ Շարլոտ Բազելեղի հետ, որի ընթացքում քննարկվել են գիտակրթական, մշակութային և առևտրային ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունները։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Նամյուրի առևտրային ցանցում Հայաստանի արտադրանքի ներկայացվածությունը խթանելուն առնչվող քայլերին։
Կարևորվել է քաղաքային տնտեսության կառավարման բնագավառում փորձի փոխանակումը, ինչպես նաև համատեղ կրթական ու մշակութային ծրագրերի իրականացումը, որոնք հենք կհանդիսանան համագործակցության սերտացման համար։