ԲՀԿ անդամ Արման Աբովյանը ՊԵԿ քննչական վարչության դիմաց հայտարարել է, որ ԲՀԿ ղեկավար, գործարար Գագիկ Ծառուկյանի շուրջ տեղի ունեցող գործընթացները քաղաքական հետապնդում է համարում։ Նա նշել է, որ քաղաքական գործընթացներին զուգահեռ ճնշումներ են իրականացվում այն անձանց և կազմակերպությունների նկատմամբ, որոնք այս կամ այն կերպ կապ ունեն Գագիկ Ծառուկյանի հետ։
«Ամեն օր պարզվում է, որ այս գործը մեքենայություն է և ունի միայն քաղաքական դրդապատճառ, այն արդեն իշխանություններն էլ չեն թաքցնում: Մենք ապրում ենք դասական հետապնդման դարաշարջանում, այն մարդկանց նկատմամբ, ովքեր այս կամ այն կերպ համաձայն չեն իշխանությունների հետ»,- ասել է Աբովյանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա նկատել է, որ քարոզչության ընթացքում Ծառուկյանը մշտապես համերաշխության և միասնության կոչ էր արել: Աբովյանի խոսքով՝ երկրում Սահմանադրությունն ու օրենքը բացարձակապես չեն գործում։ Նա հավելել է, որ ԲՀԿ-ի գործն արդար է, իսկ այն, ինչ տեղի է ունենում Գագիկ Ծառուկյանի հետ, հետագայում կարող է տեղի ունենալ Հայաստանի ցանկացած քաղաքացու հետ, եթե որևէ բան իշխանությունների սրտով չլինի։
Արման Աբովյանը հայտարարել է, որ այս պահին խնդիրը միայն Գագիկ Ծառուկյանին չի վերաբերում, այլ առնչվում է բոլորին, և անհրաժեշտ է հնարավորինս շուտ Հայաստանն այս իրավիճակից դուրս բերել։
Արդեն երրորդ օրն է՝ Քննչական կոմիտեում շարունակվում է ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի հարցաքննությունը։ Կոմիտեի շենքի մոտ հավաքվել են ոչ միայն նրա քաղաքական ուժի ներկայացուցիչները, աջակիցներն ու համակիրները, այլ նաև ընդդիմադիր մյուս ուժերի ներկայացուցիչներ։