Եռօրյա դադարից հետո ԱՄՆ-ն և Իրանը կրկին փոխադարձ հարվածներ են հասցրել։ Ամերիկյան կողմը հայտարարել է, որ հետ է մղել իրանական հրթիռային հարձակումը, իսկ դրանից հետո Սաուդյան Արաբիայի հետ համատեղ հարվածներ է հասցրել Իրաքում գործող իրանամետ խմբավորումներին։
Ամերիկյան ռազմական հրամանատարությունը հայտարարել է, որ Իրանն «անակնկալ հարձակման փորձ» է իրականացրել Մերձավոր Արևելքում տեղակայված ամերիկյան զորքերի դեմ՝ արձակելով «մեծ թվով» բալիստիկ հրթիռներ։ Ի պատասխան՝ ԱՄՆ-ն հարվածներ է հասցրել Իրաքում գործող իրանամետ խմբավորումներին, իսկ գործողությանը միացել է նաև Սաուդյան Արաբիան, հայտնում է BBC-ն:
Նախորդ երեք օրերի ընթացքում մարտական գործողություններում հարաբերական դադար էր պահպանվում։ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ այդ դադարի նպատակը Թեհրանի հետ խաղաղ բանակցությունները շարունակելն է։
ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարության տվյալներով՝ իրանական հրթիռային հարձակումը տեղի է ունեցել Լոնդոնի ժամանակով ժամը 22:45-ին։ Ամերիկյան կողմը պնդում է, որ բոլոր հրթիռները հաջողությամբ խոցվել են։ Իրանը հայտարարել է, որ թիրախը Հորդանանում տեղակայված ամերիկյան ռազմաբազան էր։
Բացի այդ, Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) Tasnim գործակալության միջոցով հայտնել է Օրմուզի նեղուցում երեք նավթային տանկերի ուղղությամբ հարվածներ հասցնելու մասին։
Իր հերթին ԱՄՆ-ի և Սաուդյան Արաբիայի զինված ուժերը հարվածներ են հասցրել Իրաքում տեղակայված, Իրանի հետ կապ ունեցող «ահաբեկիչների բազմաթիվ լոգիստիկ և սպառազինության օբյեկտների»։
«ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարությունը և Սաուդյան Արաբիայի զինված ուժերը հուլիսի 28-ին բարձր ճշգրտության հարվածներ են հասցրել Իրաքում գտնվող, Իրանի հետ կապված ահաբեկիչներին, որոնց Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը հանձնարարել էր հարձակվել ԱՄՆ ուժերի և Սաուդյան Արաբիայի էներգետիկ ենթակառուցվածքների վրա», - հայտարարել է ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարությունը։
Ամերիկացի զինվորականների խոսքով՝ վերջին մեկ օրվա ընթացքում Իրաքի իրանամետ խմբավորումները մոտ 30 անգամ անօդաչու թռչող սարքեր են արձակել ամերիկյան և սաուդյան թիրախների ուղղությամբ, ինչից հետո պատասխան հարվածներ են հասցվել նրանց լոգիստիկ և սպառազինության օբյեկտներին։
Իրաքի Ժողովրդական մոբիլիզացիոն ուժերը (PMF), որոնց կազմում գերակշռում են իրանամետ շիա խմբավորումները, հայտարարել են, որ ամերիկյան հարվածների հետևանքով զոհվել է առնվազն 20 մարտիկ։
Բացի այդ, AFP գործակալությունը, հղում անելով իր աղբյուրներին, հայտնել է, որ Իրաքի կենտրոնական Դիյալա նահանգում PMF-ի բազաների վրա իրականացված հարվածների հետևանքով սպանվել է հինգ իրանցի խորհրդական։
AFP-ի թղթակիցները հուլիսի 29-ին Բաղդադում հետևել են նրանց հուղարկավորությանը․ դագաղները ծածկված են եղել Իրանի պետական դրոշներով։
ԱՄՆ-ն պահանջել է, որ Իրանը և նրա «ահաբեկչական պրոքսի» խմբավորումները դադարեցնեն հարձակումները՝ զգուշացնելով, որ հակառակ դեպքում կհետևեն նոր ռազմական գործողություններ։
Թեհրանը դեռևս չի մեկնաբանել ստեղծված իրավիճակը։
Ավելի վաղ Սաուդյան Արաբիան հայտարարել էր, որ իր զինված ուժերը խոցել և ոչնչացրել են երկրի արևելյան շրջանի նավթարդյունահանման օբյեկտների ուղղությամբ արձակված անօդաչու թռչող սարքերը։
Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ, գեներալ-մայոր Թուրքի ալ-Մալիքին հայտարարել է, որ այդ անօդաչու սարքերն արձակվել են Իրաքի տարածքում գործող՝ Իրանի հետ կապված խմբավորումների կողմից։
Դրանից ընդամենը մեկ օր առաջ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր Իրանի հետ ընթացող «շատ բարեկամական բանակցությունների» մասին։ Այդ պահին կողմերն արդեն երրորդ օրն անընդմեջ փոխադարձ հարվածներ չէին հասցրել, մինչդեռ դրանից առաջ ԱՄՆ-ն 13 գիշեր շարունակ ռմբակոծություններ էր իրականացրել՝ հայտարարելով Իրանի հարավում թունելների և կամուրջների ոչնչացման մասին։
Reuters գործակալության փոխանցմամբ՝ չորեքշաբթի պայթյուններ են գրանցվել նաև Եգիպտոսում։ Նավագնացության անվտանգության ոլորտում գործող բրիտանական Ambrey ընկերությունը հայտնել է, որ պատճառը եղել է անօդաչու թռչող սարքի հարվածը ամերիկյան տանկերին, որը գտնվել է Եգիպտոսի Դամիետտա նավահանգստի հեղուկացված բնական գազի տերմինալում։
Այս հարձակման պատասխանատվությունը դեռևս որևէ մեկը չի ստանձնել։
Եգիպտոսի նավթային արդյունաբերության նախարարությունը հայտնել է, որ Դամիետտայի հեղուկացված գազի տերմինալում հրդեհվել է երկու նավ, սակայն չի նշել հրդեհի պատճառը։
Al Jazeera հեռուստաընկերության փոխանցմամբ՝ նախարարությունը վստահեցրել է, որ նավահանգիստը կվերսկսի աշխատանքը դեռևս նույն գիշեր։
Բանակցությունների հիմնական խոչընդոտներից մեկը, որոնց գոյությունը Թեհրանը շարունակում է հերքել, շարունակում է մնալ Հորմուզի նեղուցի նկատմամբ վերահսկողության հարցը։
Չորեքշաբթի առավոտյան նոր էսկալացիայի մտավախությունների ֆոնին կրկին աճել են նավթի համաշխարհային գները։ Շուկաներում մտավախություն կա, որ իրավիճակի հետագա սրացումը կարող է ավելի լրջորեն խաթարել Հորմուզի նեղուցով իրականացվող էներգակիրների մատակարարումները։ Ասիական առավոտյան առևտրի ընթացքում Brent տեսակի նավթի գինը բարձրացել է 4.3%-ով՝ հասնելով մեկ բարելի դիմաց 87.7 դոլարի, իսկ ամերիկյան շուկայում վաճառվող նավթի գինը աճել է 4.2%-ով՝ մինչև 82.62 դոլար մեկ բարելի դիմաց։
Վերջին հարվածները համընկել են Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի Վաշինգտոն կատարած այցի հետ, որի ընթացքում նա հանդիպել է Դոնալդ Թրամփին Սպիտակ տանը և մասնակցել Իրանի նկատմամբ կոշտ դիրքորոշմամբ հայտնի ԱՄՆ սենատոր Լինդսի Գրեհեմի հուղարկավորությանը։
Պենտագոնի տվյալներով՝ փետրվարից, երբ սկսվել են Իրանի դեմ առաջին ամերիկյան հարվածները, վիրավորվել է առնվազն 624 ամերիկացի զինծառայող։ Նրանցից 417-ը վնասվածքներ են ստացել ԱՄՆ-ի և Իսրայելի համատեղ «Էպիկական ցասում» ռազմական գործողության ընթացքում։