17 հուլիսի 2009 - 19:40 AMT
«Մեզ ոչ ոք չի խնդրել ստանձնել խաղաղապահների առաքելությունը Ղարաբաղում եւ այն տեղեկությունները, որ այսօր տարածվում են ԶԼՄ-ներում, չեն համապատասխանում իրականությանը: Պետք է նշել նաեւ, որ Ադրբեջանը ՀԱՊԿ անդամ չէ եւ մենք չենք կարող առանց նրա համաձայնության մեր զորամասերը տեղակայել նրա տարածքում: Մեր կանոնադրության մեջ հստակ նշվում է, որ առանց երկրի համաձայնության, որը ՀԱՊԿ անդամ չէ, մեր կառույցը իրավունք չունի ռազմական գործողություններ ծավալել նրա տարածքում»,-ասվում է ՀԱՊԿ մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ:
Ըստ հաղորդագրության, կազմակերպությունը կարող է մասնակցել խաղաղապահ կամ այլ գործողությունների, եթե լինի համապատասխան խնդրանք: «Մենք չենք զբաղվում ղարաբաղյան հարցով, ուստի ոչինչ չենք կարող ասել առաջացած տեղեկատվության մասին»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Հուլիսի 17-ին տեղեկություններ են տարածվել, հղում անելով անհայտ ղրղզ փորձագետի վրա, որ ՀԱՊԿ-ն պատրաստ է մասնակցել խաղաղապահ գործողություններին ղարաբաղյան հակամարտության գոտում:
Ըստ փորձագետի, գործողությունը ՀԱՊԿ հովանու ներքո միակ հնարավորն է, քանի որ արեւմտյան զինվորականների մուտքն այդ հակամարտության գոտի կայծակնային բացասական արձագանք կունենա եւ մտավախություններ կառաջացնի Իրանի մոտ, հաղորդում են տեղեկացված աղբյուրները ՀԱՊԿ-ից: