13 օգոստոսի 2009 - 20:41 AMT
«Ըստ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարավորման ործընթացի ընկալման թուրքական հասարակությունը բաժանվում է 3 մասի` ազայնականներ, ովքեր բացասապես են վերաբերվում սահմանի բացմանը, չեզոքներ եւ լիբերալներ, ովքեր դրական են վերաբերվում այդ ործընթացին»,- այսօր Երեւանում կայացած «Հայ-թուրքական հարաբերությունները` անցյալն ու ապաան» սեմինարի ժամանակ հայտնել է «Նորավանք» իտահետազոտական կենտրոնի փորձաետ, թուրքաետ Ռուբեն Մելքոնյանը:
Նրա խոսքով, թուրքական աղափարախոսությունը սկսվում է դպրոցականի երդումից: Թուրքական Հանրապետության հիմնադիր Քեմալ Աթաթյուրքի կարախոսը` «Ես հպարտ եմ, որ ես թուրք եմ», արդեն կրոնական եւ ազային անհանդուրժողականություն է նշանակում»,- ընդծել է Մելքոնյանը: Նա նաեւ նշել է, որ այսօրվա թուրքական հասարակության մեջ ազայնականները մեծամասնություն են կազմում:
Մելքոնյանը օրինակ է բերել թուրք շովինիստների ելույթները, որոնք աղմուկ էին բարձրացրել Հայաստանի եւ Թուրքիայի ֆուտբոլի հավաքականների հանդիպումը Թուրքիայի նախաահ Աբդուլլահ Գյուլի հայրենիքում` Կայսերիում` Աթաթյուրքի անվան մարզադաշտում, անցկացնելու առաջարկի առիթով: «Միանամից բողոքի ցույցեր կազմակերպվեցին, եւ իրենց քաղաքում հայեր չտեսնելու ցանկության մասին հանրարի տակ մի քանի օրում ստորարեցի 250 հազար թուրքեր»,- մատնանշել է հայ փորձաետը:
Սերբիայի նախաահ Բորիս Տադիչի հետ համատեղ մամլո ասուլիսին Երեւանում ՀՀ նախաահ Սերժ Սարսյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի եւ Թուրքիայի ֆուտբոլի ազային հավաքականների պատասխան հանդիպումը դիտելու համար Թուրքիա կմեկնի միայն եթե հայ-թուրքական սահմանը բացվի կամ էլ կողմերը Հայաստանի ապաշրջափակման նախաշեմին լինեն:
ԱԱ 2010 նախընտրական փուլի շրջանակներում Հայաստանի եւ Թուրքիայի ֆուտբոլի ազային հավաքականների պատասխան հանդիպումը կկայանա հոկտեմբերի 14-ին Բուրսայում` Աթաթյուրքի անվան մարզադաշտում: