19 օգոստոսի 2009 - 18:35 AMT
Հայաստանի մի շարք հասարակական կազմակերպություններ հանդես են եկել Մարիամ Սուխուդյանի պաշտպանության օգտին
Հայաստանի մի շարք հասարակական կազմակերպություններ հանդես են եկել երիտասարդական կանաչ շարժման ակտիվիստ Մարիամ Սուխուդյանի պաշտպանության օգտին: Ոչ կառավարական կազմակերպությունների` Հայաստանից Իրավապաշտպանների հարավկովկասյան ցանցի անդամների, կողմից ստորագրված հայտարարությունում նշվում է, որ Հայաստանի իշխանությունները «շարունակում են ահաբեկման եւ իրենց համար անհաճո քաղաքացիների նկատմամբ հաշվեհարդար տեսնելու քաղաքականությունը»:
Փաստելով, որ էկոլոգիական շարժման առաջնորդներից մեկի` Մարիամ Սուխուդյանի, նկատմամբ քրեական հետապնդում սկսելու հանգամանքն այլախոհության նկատմամբ անհանդուրժողականության քաղաքականության եւս մեկ դրսեւորումն է, հայտարարությունը ստորագրած 9 իրավապաշտպան եւ լրագրողական կազմակերպություններ պահանջել են անհապաղ դադարեցնել Մարիամ Սուխուդյանի դեմ հարուցված քրեական գործը եւ իրավասու մարմիններին կոչ են արել պատժել «կանաչ» շարժման ակտիվիստի դեմ քրեական գործի հարուցման մեջ մեղավորներին:
Հայտարարության մեջ նաեւ միջազգային կազմակերպություններին կոչ է արվում օժանդակել այդ պահանջներին եւ ճնշում գործադրել Հայաստանի իշխանությունների վրա:
Երիտասարդական կանաչ շարժման շուրջ 50 կողմնակիցներ ներկայումս պիկետի են ենթարկել ՀՀ ոստիկանության ՔԳ վարչության Էրեբունու քննչական բաժինը, որտեղ այս պահին հարցաքննում են շարժման ակտիվիստ Մարիամ Սուխուդյանին:Պիկետի մասնակիցները ձեռքներին պահում են «Մենք բոլորս հավատում ենք Մարիամ Սուխուդյանին» կարգախոսներով ցուցապաստառներ եւ չեն պատրաստվում հեռանալ այնքան ժամանակ, մինչեւ Մարիամ Սուխուդյանը դուրս չգա ոստիկանության շենքից:
Օգոստոսի 13-ին Մարիամ Սուխուդյանը ծանուցագիր էր ստացել, որտեղ նրան օգոստոսի 15-ին հարցաքննության էին կանչում որպես մեղադրյալ: Ծանուցագրում նշված էր ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 135 հոդվածի առաջին մասը` զրպարտություն: Սակայն Օգոստոսի 15-ին նրան հայտարարեցին, որ նա մեղադրվում է մեկ այլ հոդվածով` ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 333 հոդվածի երկրորդ մասի երրորդ կետով (կեղծ մատնություն` շահի հետապնդմամբ ծանրացված): Նշենք, որ նման մեղադրանքն առավել ծանր պատիժ է ենթադրում` ազատազրկման ժամկետը մինչեւ 5 տարի:
Նոր մեղադրանքը ներկայացվել է օգոստոսի 15-ի ծանուցման մեջ, որտեղ Մարիամ Սուխուդյանին կանչում են հարցաքննության օգոստոսի 19-ին: