24 օգոստոսի 2009 - 13:06 AMT
Thales-ը ֆրանսիական ընկերությունը կօգնի հայկական «Արմավիա» եւ ռուսական «Աէրոֆլոտ» ավիաընկերություններին շահագործման նախապատրաստել «Սուպերջեթ - 100»-ը: Այդ մասին հայտնեց ընկերության մամլո ծառայության ներկայացուցիչ` Եկատերինա Պետրովան:
«Մեր ընկերությունը կօգնի «Աէրոֆլոտին» եւ «Արմավիային» շահագործմանը նախապատրաստել «Սուխոյ Սուպերջեթ-100» ինքնաթիռները,- պարզաբանեց Thales - ի ներկայացուցիչը: - Մենք նաեւ կաջակցենք «Սուխոյի Քաղաքացիական ինքնաթիռների» ընկերությանը` ռուսական քաղաքացիական հավաստագրեր, այնուհետեւ` եվրոպական օդագնացության անվտանգության գործակալության հավաստագրեր ստանալու հարցում»:
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ «Արմավիա»-ն եւ «Աէրոֆլոտ»-ը գոյություն ունեցող ավիաընկերությունների մեջ առաջինները շահագործման կհանձնեն սերիական «Սուպերջեթ»-ը : Ենթադրվում է, որ այդ տեղի կունենա 2010թ., հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍ-ը:
««Սուխոյի Սուպերջեթ 100» ծրագիրը» Ռուսաստանում Thales ընկերության հիմնական նախագծերից մեկն է: Ֆրանսիական խումբն ապահովվում է ինքնաթիռի ռադիոէլեկտրոնային սարքավորումների ողջ կոմպլեկտավորումը:
«Արմավիր» ավիաընկերությունը - Օդային փոխադրման միջազգային միության անդամ է (IATA): Ամսեկան «Արմավիա»-ն կատարում է մոտ 250 չվերթ, ավելի քան 30 ուղություններով` ԱՊՀ, Եվրոպա եւ Մերձավոր Արեւելք:
2008թ. ավիաընկերությունը փոխադրել է համարյա 647000 ուղեւոր: «Արմավիա»-ի ունի A-319(3), A-320(2), ԻԼ-86, ՏՈՒ-134 տիպի օդանավեր: