19 հունվարի 2010 - 19:04 AMT
Անկարայի համալսարանին կից Եվրոպական համայնքների հետազոտությունների կենտրոնի անցկացրած հարցման համաձայն, Թուրքիայի գլխավոր թշնամիներից են ԱՄՆ, այնուհետեւ Հայաստանը: Հարցման ենթարկվածների 37.5 տոկոսը թշնամի է համարում ԱՄՆ-ն, 10.9 տոկոսը` Հայաստանը, 10.6 տոկոսը` Իսրայելը, 6.1 տոկոսը` Հունաստանը, 5.1 տոկոսը` Ֆրանսիան: Հարցվածների 29.9 տոկոսը Թուրքիայի բարեկամ է համարել Ադրբեջանը, 15.7 տոկոսը`Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքիայի Հանրապետությունը:
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման արձանագրությունների Թուրքիայի վավերացման կողմ են արտահայտվել հարցվածների 69.7 տոկոսը: Սակայն արտահայտվողները վերապահումներ էին անում, ինչպես, օրինակ` 35 տոկոսը վավերացման նախապայման է համարել «Ադրբեջանի տարածքից հայերի դուրսբերումը», 28.6 տոկոսը` Հայերի ցեղասպանության միջազգային ճանաչումից հրաժարվելը, միայն 6.1 տոկոսն է համաձայնել առանց նախապայմանների վավերացմանը:
Հարցումը կատարվել է 2009 թ. դեկտեմբերի 31-ին` Թուրքիայի ինը գավառներում, Անկարայում եւ Ստամբուլում: 1032 հարցվածների մեջ եղել են ուսանողներ, հասարակական գործիչներ, մտավորականության ներկայացուցիչներ, հաղորդում է ԱբՀաբերը: