20 հունվարի 2010 - 17:16 AMT
Հայաստանը կարծես փորձում է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին Արձանագրությունների տեքստի թարմացում կատարի: Եթե Հայաստանի Սահմանադրական Դատարանը չվերանայի իր որոշումը, Հայաստանի հետ բանակցային գործընթացը փակուղի կմտնի: Այդ մասին հայտնեց Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, որն այցով գտնվում է Սաուդյան Արաբիայում, հաղորդում են թուրքական լրատվամիջոցները:
Երբ Թուրքիայի վարչապետը հայտարարություններ էր կատարում Սաուդյան Արաբիայում, Հայաստանի եւ Թուրքիայի ԱԳ նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյան ու Ահմետ Դավութօղլուի միջեւ հեռախոսազրույց կայացավ: Ինչպես հաղորդեց Թուրքիայի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Բուրակ Օզուգերգինը, ՀՀ ԱԳ նախարարը զանգահարեց իր թուրք պաշտոնակցին եւ անհանգստություն հայտնեց հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին Արձանագրությունների վերաբերյալ Հայաստանի Սահմանադրական Դատարանի որոշման առնչությամբ Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարության առիթով:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Թուրքիայի ԱԳ նախարարը հայտնեց, որ «Հայաստանի ՍԴ որոշման մեջ անընդունելի նախապայմաններ կան»: