20 հունվարի 2010 - 21:25 AMT
Համաձայն ԼՂՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրության, այսօր` հունվարի 20-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գոտու հարավ-արեւելյան հատվածում` Ֆիզուլու ուղղությամբ տեղակայված հակառակորդի դիրքերից մեկում` առավոտյան ժամը 10-ի մոտերքին միջանձնային ոչ կանոնադրական փոխհարաբերությունների հողի վրա տեղի է ունեցել միջադեպ, որը նկատել եւ արձանագրել են հայ դիրքապահները: Վերջիններիս հավաստմամբ դեպքը տեղի է ունեցել ադրբեջանական հենակետին մերձակա բաց տարածքում, որի ժամանակ թվով 7 ասկյարների միջեւ ծագած վեճը վեր է ածվել ծեծկռտուքի, իսկ այնուհետեւ լսվել են փոխհրաձգության ձայներ... Քիչ անց դեպքի վայր է հասել շտապ օգնության մի մեքենա եւ իսկույն հեռացել: Ըստ հաստատված տեղեկության` շտապ օգնության մեքենայով տեղափոխել են միջադեպի արդյունքում տուժված մահամերձ ասկյարի:
Հատկանշական է, որ նույն այդ դեպքից ընդամենը րոպեներ անց ադրբեջանական լրատվամիջոցները լուր տարածեցին առ այն, թե իբր Ֆիզուլու ուղղությամբ սպանվել է մեկ զինված հայ, որը փորձում էր անցնել շփման գիծը:
Մեկնաբանելով ադրբեջանական աղբյուրների կողմից տարածված այս տեղեկությունը, ԼՂՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայության պետ, փոխգնդապետ Սենոր Հասրաթյանն ասաց, որ դա ոչ միայն չի համապատասխանում իրականությանը, այլեւ ադրբեջանական կողմն, իր սովորության համաձայն, փորձում է դեպքերը ներկայացնել գլխիվայր...
Ինչ վերաբերում է ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գոտում տիրող իրավիճակին, ապա ըստ ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայության` անցած գիշեր եւ այսօրվա ընթացքում առաջնագծի մի շարք հատվածներում արձանագրվել են հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքեր: Հակառակորդը փոքր տրամաչափի հրաձգային զենքերից եւ դիպուկահար հրացաններից գնդակոծել է Աշաղը Աբդուռահմանլի, Չախրլը, Հորադիզ, Կարախանբեյլի, Կուրոպատկինո, Սարըջանլու, Շխլար եւ Ջրաբերդ ուղղություններում տեղակայված ղարաբաղյան դիրքապահների հենակետերը: Պաշտպանության բանակի առաջապահ ստորաբաժանումների ձեռնարկած պատասխան գործողություններից հետո հակառակորդը լռել է: