22 հունվարի 2010 - 19:12 AMT
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Յուրի Մերզլյակովը (ՌԴ), Բեռնար Ֆասիեն(Ֆրանսիա) եւ Ռոբերտ Բրադկեն (ԱՄՆ) հայտարարություն են տարածել. «Հունվարի 20-ին ԵԱՀԿ ՄԽ Երեւանում հանդիպել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ: Համաձայն 2009 թ. հուլիսին Ակվիլա քաղաքում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ-երկրների նախագահների տված հանձնարարության, դեկտեմբերին Բաքու կատարած այցի ընթացքում Մադրիդյան սկզբունքների բարենորոգված տարբերակը, որ ներկայացվել էր այդ երկրի նախագահին, ներկայացնել նաեւ Սերժ Սարգսյանին»:
Միջնորդների հայտարարության մեջ նաեւ ասվում է, որ հանդիպումների ընթացքում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները բանակցությունները շարունակելու ցանկություն են հայտնել, որպեսզի հասնեն ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: «ԵԱՀԿ ՄԽ հմանախագահները գտնվում են Աստանայում` խորհրդատվություններ անցկացնելու նպատակով: Այդ խորհրդատվություններն ավարտելուց հետո միջնորդները մեկնելու են Սոչի, որտեղ պետք է տեղի ունենա Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի նախագահների եռակողմ հանդիպումը»:
2007 թ. նոյեմբերին ԵԱՀԿ Մադրիդում վեհաժողովի ժամանակ ընդունվեց Մադրիդյան սկզբունքները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման մասին: Փաստաթղթի մանրամասները չեն հրապարակվել:
ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը - 1992 թ. մարտի 24-ին ԵԱՀԿ անդամ երկրների նախարարների խորհրդի արտակարգ նիստում որոշում է ընդունվում Մինսկում միջազգային համաժողով հրավիրել` Լեռնային Ղարաբաղի հարցը լսելու համար: Մինսկի համաժողովի նախապատրաստման գործընթացին մասնակցում էին Բուլղարիան, Գերմանիան, Իտալիան, Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն, Թուրքիան, Ֆրանսիան, Չեխոսլովակիան, Շվեդիան: Համաժողովի ընթացքում հիմնադրվեց Մինսկի խմբի համանախագահների ինստիտուտը: