Հայաստանի իշխանությունները մտադիր են ԵԽԽՎ համազեկուցողներ Ջոն Պրեսկոտի եւ Ժորժ Կոլոմբիեի այցը Երեւան հետաձգել մինչեւ տարվա վերջ: Այդ մասին «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանի հետ համատեղ Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը: Նրա խոսքով, ՀՀ իշխանությունները չէին ցանկանում, որ ինքը մասնակցեր 2008թ. մարտի 1-ի իրադարձությունների վերաբերյալ ԵԽԽՎ Մոնիթորինգի կոմիտեի նիստին, որպեսզի խուսափեին ավելորդ խնդիրներից: Ընդ որում, Փոստանջյանը նկատեց, որ իր բարձրացրած աղմուկի շնորհիվ իշխանությունների ցանկությունը ոչ միայն չիրականացավ, այլեւ նրանց բոլոր հաշվարկները ձախողվեցին: Փոստանջյանի խոսքով, իր ներկայությունը քննարկումների ժամանակ անցանկալի էր նաեւ ԵԽԽՎ համազեկուցողների համար, քանի որ ինքը բազմիցս բողոքել էր նաեւ նրանց գործունեության առնչությամբ:
Ստեփան Սաֆարյանն իր հերթին ասաց, որ հավաստի տեղեկությունների համաձայն, դեռեւս անցյալ տարվա հունվարին խորհրդարանի խոսնակը հանձնարարություն ստացավ` անել ամեն ինչ, որպեսզի «Ժառանգություն» կուսակցության անդամներին թույլ չտրվի մասնակցել միջազգային կառույցների աշխատանքներին: Նրա խոսքով, տվյալ «պատվերը» բխում էր ՀՀ նախագահի նստավայրից: Ընդ որում, Սաֆարյանը նշեց, որ խորհրդարանի խոսնակը չէր ցանկանում «Ժառանգություն» կուսակցության քննադատության թիրախ դառնալ, ուստիեւ բոլոր պարտավորությունները թոթափեց ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանի վրա: «Այդպես էլ ստեղծվեց Պատվիրակությունների ղեկավարների խորհուրդը, որը որոշում է, թե ով է մասնակցելու միջազգային կառույցների աշխատանքներին»,- ասաց Ստեփան Սաֆարյանը: