28 հունվարի 2010 - 15:49 AMT
Մեծ հավանականություն կա, որ Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ սահմանների բացման եւ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին համաձայնությունը ցեղասպանության մեղադրանքներից եւ տարածքների զավթման մասին մեղադրանքներ ներկայացնող երկար վեճերից հետո կարող է ձախողվել: Այս մասին գրում է The Wall Street Journal ամսագիրը` «Հայ-թուրքական պայմանագիրը խոչընդոտների է դեմ առել»:
Թերթի մեկնաբանի կարծիքով Հայաստանը պնդում է, որպեսզի արագորեն վավերացվեն 2009 թ. հոկտեմբերին ստորագրված արձանագրությունները, իսկ Թուրքիան չի շտապում այդ անել: Հունվարի 27-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը ավելի սրեց իրավիճակը` հայտարարելով, որ վստահ է, թե Թուրքիան չի վավերացնի այդ արձանագրություններն այնքան ժամանակ, քանի դեռ Հայաստանը իր զավթած ադրբեջանական տարածքները` ընդհուպ հայերով բնակեցված Լեռնային Ղարաբաղը չվերադարձնի:
«Տարածաշրջանում փոխհամաձայնությունը վերաբերում է այն հարցին, որ Հայաստանը պետք է առաջին քայլն անի <b>ղարաբաղյան հակամարտության</b> կարգավորման հարցում, հայտարարել է պրն Ալիեւը Դավոսում տեղի ունեցած համաշխարհային տնտեսական համաժողովի կուլուարներում Wall Street Journal թերթին տված հարցազրույցի ընթացքում: Նա ընդգծել է, որ «միանգամայն բավարարված է» այդ հարցում Թուրքիայի մոտեցումից, թեեւ նախկինում նա խիստ քննդատել էր Թուրքիային: «Եթե այդ երկու հարցերը փոխկապակցված չլինեն, ապա Հայաստանը կսառեցնի բանակցություններն Ադրբեջանի հետ (Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ), նշել է պրն Ալիեւը: Նա նաեւ գտնում է, որ տնտեսական ճնշումը կարեւորագույն խթան է Հայաստանին ստիպելու, որպեսզի նստի բանակցությունների սեղանի շուրջ: Պրն Ալիեւը նախկինում հանդես էր եկել նախազգուշացմամբ, որ այդ տարբերակը կարող է հանգեցնել պատերազմի վերսկսման:
Թուրք առաջնորդները, այդ թվում նաեւ վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը բազմաթիվ անգամ հայտարարել են, որ սահմանի բացումն ու Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորումը փոխկապակցված են: Առայժմ 15 տարի շարունակվող խաղաղ բանակցությունների առաջխաղացման ոչ մի նախանշան չկա: Ընդ որում, Թուրքիայի դիրքորոշումը դեռեւս հստակ չէ: Տարածքային վեճը չի հիշատակվում անցյալ տարի հոկտեմբերին ստորագրված արձանագրություններում: Թուրք պաշտոնյաները գրում են, որ գոյություն չունեն ժամանակավոր սահմանափակումներ, այդ գործընթացը կարող է շարունակվել մեկ եւ, եթե պետք լինի, նաեւ ավելի երկար տարիներ: Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն նույնպես հայտնել է իր դժգոհությունը Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի որոշման առիթով:
Անցյալ տարվա գարնանը երկու կողմերը պատրստել էին արձանագրությունների նախագծեր, որոնցում նախատեսվում էին` սահմանի բացում, դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում, ինչպես նաեւ 1915 թ. Օսմանյան կայսրությունում 1.5 մլն էթնիկ հայերի սպանությունների հարցն ուսումնասիրելու համար պատմաբանների համատեղ հանձնաժողովի ստեղծում: Օսմանյան կայսրության այն հատվածը, որտեղ տեղի են ունեցել նշված սպանությունները, այսօր հարավային Թուրքիայի տարածք է համարվում: Այդ զանգվածային սպանությունները Հայաստանը, ինչպես նաեւ շատ պատմաբաններ դիտարկում են որպես <b>ցեղասպանություն</b>: Սակայն թուրք ղեկավարները վերջին պահին հրաժարվեցին ստորագրել այդ փաստաթղթերը` հանդիպելով պրն Ալիեւի կտրուկ, ինչպես նաեւ այդ համաձայնագրերի դեմ Թուրքիայում ապրող շատ հակառակորդների դիմադրությանը», - գրում է WSJ-ը: