ԵԽԽՎ մոնիթորինգային հանձնաժողովի նիստում Երեւանում 2008թ. մարտի 1-ին տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին Ջոն Պրեսկոտի եւ Ժորժ Կոլոմբիեի զեկույցի քննարկման ընթացքում հայկական պատվիրակության համաձայնությամբ ելույթ ունեցավ նաեւ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը: «Իր ելույթի ընթացքում Փոստանջյանը զեկույցի բովանդակության մասին խոսելու փոխարեն մեղադրանքներ ներկայացրեց ՀՅ Դաշնակցության դեմ: Իբր, վերջինս չի կարող ներկայացնել ընդդիմության տեսակետը, քանի որ այդ ողբերգական իրադարձությունների ժամանակ ՀՅԴ-ն կառավարող կոալիցիայի մի մասն էր»,- ՀՀ ԱԺ-ում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ, ՀՅԴ խմբակցությունից պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը:
Ռուստամյանի խոսքով, Զարուհի Փոստանջյանի հայտարարությունն անսպասելի էր, քանի որ նա ՀՅ Դաշնակցության մասին խոսում էր ավելի շատ Հայ ազգային կոնգրեսին բառապաշարին բնորոշ արտահայտություններով:
Մեկնաբանելով Փոստանջյանի հայտարարությունն այն մասին, որ Դաշնակցությունն իրական ընդդիմություն չէ եւ չի կարող ներկայացնել ընդդիմության տեսակետը ԵԽԽՎ-ում, Արմեն Ռուստամյանը նկատեց. «Թե արդյոք այս կամ այն քաղաքական ուժն ընդդիմություն է հանդիսանում, կորոշի հայ հասարակայնությունը, այլ ոչ թե ԵԽԽՎ-ն»: Նա ավելացրեց նաեւ, որ ՀՅԴ-ն բազմամյա պատմություն ունի եւ իր գործունեության ընթացքում եղել է թե իշխանության, եւ թե ընդդիմության կազմում: