29 հունվարի 2010 - 13:16 AMT
Հայաստանն այժմ իր պատմության ամենաճակատագրական պահերից մեկն է ապրում: Հատկապես այստեղ հարկ է նշել երկու գործընթաց, որոնք կարող են ճակատագրական հետեւանքներ ունենալ երկրի համար` հայ-թուրքական կարգավորումն ու ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Սահմանադրական իրավունք» միություն» կուսակցության առաջնորդ Հայկ Բաբուխանյանը:
Ըստ նրա, Հայաստանի ՍԴ որոշումից հետո Թուրքիան հայտնվեց փակուղում, եւ փորձում է ձգձգել Հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման գործընթացը, զիջումների հասնելու համար Հայաստանից ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում: «Հայաստանը այլեւս չպետք է ղեկավարվի խաղի այդ օրենքներով: Հարկավոր է վերջնաժամկետ սահմանել Թուրքիայի համար Արձանագրությունների վավերացման հարցում, որպեսզի Անկարան այլեւս չկարողանա ժամանկն իր օգտին օգտագործել»,-ասել է Բաբուխանյանը: Ըստ նրա, Թուրքիան փորձում է ձգձգել վավերացումը մինչեւ ապրիլի 24-ը: Այդ ընթացքում նա կփորձի որեւէ զիջումների հասնել ղարաբաղյան կարգավորման հարցում, եւ միայն դրանից հետո, «որպես հաղթող», կվավերացնի Արձանագրությունները:
«Մենք պետք է մարտի 1-ն Արձանագրությունների վավերացման վերջնաժամկետ սահմանենք Թուրքիայի համար, եթե մինչ այդ օրը Թուրքիան չվավերացնի փաստաթղթերը, ապա մենք կսկսենք խոսել նրա հետ նախապայմանների լեզվով»,-ասել է Հ.Բաբուխանյանը: Ըստ նրա, Հայաստանը պետք է Անկարային ներկայացնի հետեւյալ նախապայմանները` ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, պահանջել Ցեղասպանության արդյունքում հայ ժողովրդի կրած նյութական կորուստենրի փոխհատուցում 100 միլիարդ դոլարի չափով, եւ վերադարձնել պատմական հողերը: Ըստ Բաբուխանյանի, դրանով Հայաստանը կխուսափի ավելորդ ճնշումներից ղարաբաղյան կարգավորման հարցում:
Ընդ որում նա նշել է, որ առանձնապես ոչ մի մտահոգիչ բան տեղի չի ունենա, եթե հանկարծ գործընթացը ձախողվի եւ սահմանը երկրների միջեւ չբացվի: «Մենք ապրել ենք փակ սահմաններով բավական երկար եւ որոշ ժամանակ դեռեւս կարող ենք այդպես ապրել»,-ասել է Հայկ Բաբուխանյանը: