Ղարաբաղյան հակամարտության «ապասառեցում» տեսանելի ապագայում հնարավոր չէ: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է քաղաքագետ, Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը: Մեկնաբանելով Ադրբեջանում Իրանի դեսպանի վերջին հայտարարությունն այն մասին, որ Թեհրանը պատրաստ է միջնորդ հանդիսանալ ղարաբաղյան կարգավորման հարցում` Իսկանդարյանն ասել է, որ Իրանի միջնորդությունն իրական չէ: «Իրանը ԵԱՀԿ անդամ չէ, անհնար է պատկերացնել, որ ԵԱՀԿ ՄԽ-ն կլուծարվի, որպեսզի Թեհրանը միջնորդ դառնա: Հակամարտության կարգավորման ձեւաչափի փոփոխությունն անհնար է»,-ասել է Իսկանդարյանը:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը` Իսկանդարյանն ասել է, որ չի կարծում, թե հայկական կողմը կզոհաբերի Ղարաբաղը Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման համար: Ընդ որում, նա նշել է, որ եթե հայ-թուրքական սահմանը բացվի, ապա ողջ Հարավային Կովկասը կփոխվի:
«Եթե հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը ձախողվի, ձեւականորեն հարաբերություններն երկրների միջեւ չեն վատթարանա, քանի որ մենք դիվանագիտական հարաբերություններ Անկարայի հետ չունենք, սակայն քաղաքական ոլորտում լուրջ ճգնաժամ կլինի»,-ասել է Իսկանդարյանը: