Հայաստանում սիրո եւ երիտասարդության տոնին` Սուրբ Սարգսի տոնին նվիրված ավանդական ցուցահանդեսում կներկայացվեն մինչեւ 35 տարեկան երիտասարդ նկարիչների աշխատանքները: «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ն (ապրանքանիշը Beeline) դարձել է այդ ցուցահանդեսի գործընկեր, որն անցկացվում է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո:
Բոլոր աշխատանքները նվիրված են սիրո թեմային, իսկ ցուցահանդեսը նպատակ ունի նպաստելու հայ գեղանկարչության եւ մշակութային արժեքների տարածմանը ոչ միայն Հայաստանում այլ նաեւ երկրի սահմաններից դուրս:
Մրցույթը կանցկացվի 4 անվանակարգում` գրաֆիկա, գեղանկարչություն, քանդակագործություն եւ դեկորատիվ-կիրառական արվեստ: Յուրաքանչյուր անվանակարգում կտրվեն մրցանակներ առաջին, երկրորդ եւ երրորդ տեղերի համար:
«Այս ցուցահանդեսը յուրահատուկ իրադարձություն է երկրի մշակութային կյանքում եւ ուղղված է ազգային արժեքների պահպանմանը: Իմ կարծիքով, հենց ազգային ավանդույթների պահպանումը` հետագա զարգացման գրավականն է: Պատահական չէ, որ մեր` «Հանուն պայծառ ապագայի» սոցիալական քաղաքականության շրջանակում հատուկ տեղ է հատկացվում հայ ազգի մշակութային ժառանգության փոխանցմանը սերնդեսերունդ», - նշեց «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի Գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն: նդես-մրցույթի գործընկեր:
Սուրբ Սարգիսը հայ ժողովրդի ամենասիրելի սրբերից մեկն է, նրան բազմաթիվ եկեղեցիներ են նվիրված: Ավանդույթի համաձայն, Սբ.Սարգիսը ծնունդով Կապադովկյան Կեսարիայից է եղել, բայց կայսր Յուլիան Ուրացողի հետապնդումների պատճառով հեռացել է Պարսկաստան: Նա իրեն դրսեւորել է որպես խիզախ ու տաղանդավոր ռազմիկ, բայց հրաժարվել է ընդունել զրադաշտականությունը եւ պարսից շահ Շապուհ II-ի հրամանով որդու` Մարտիրոսի հետ միասին 363 թվականին տանջալից մահվան է դատապարտվել: Նրա տանսչորս հետեւորդները վերցրել են նահատակների մարմինները, որպեսզի քրիստոնեական ավանդույթներով թաղեն, ինչի համար իրենք նույնպես գլխատվել են եւ տանջալից մահ ընդունել: