Բուլղարիայի խորհրդարանը հավանություն չտվեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու առաջարկին: Ինչպես գրում է թուրքական Zaman թերթը, ԱՏԱԿԱ կուսակցությունը խորհրդարանական հանձնաժողովում Թուրքիային առնչվող երեք առաջարկ ներկայացրեց: Կուսակցությունը Բուլղարիայի խորհրդարանին կոչ արեց Անկարայից նյութական հատուցում պահանջել Թրակիայից տեղահան արված բուլղարացիների համար, 1396-1913թթ. իրադարձությունները բուլղարական ժողովրդի հանդեպ Օսմանյան կայսրության իրագործած ցեղասպանություն անվանել եւ ճանաչել 1915թ. Հայոց ցեղասպանության փաստը:
Խորհրդարանը մերժեց բոլոր երեք առաջարկները` հայտարարելով, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը կարող է բացասական հետեւանքներ ունենալ թուրք-բուլղարական հարաբերությունների համար:
ԱՏԱԿԱ կուսակցությունը Բուլղարիայի քաղաքական կուսակցություն է, որը ստեղծվել է 2005 թվականին Սոֆիայում: Որպես քաղաքական սկզբունքներ կուսակցությունն առաջադրել է սահմանադրության կտրուկ փոփոխությունների եւ շտկումների պահանջով 20 կետեր, մասնավորապես` ուղղափառ եկեղեցու ճանաչումը պաշտոնական կրոն եւ Բուլղարիայի ելքը ՆԱՏՕ-ից: ԱՏԱԿԱ-ն հանդես է գալիս նաեւ Եվրոպական միությունում Բուլղարիայի անդամակցության դեմ: