25 դեկտեմբերի 2001 - 21:54 AMT
ՄՈՍԿՈՎՅԱՆ «ՍՐԵՏԵՆԿԱ» ԿՈՆՑԵՌՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀԸ ՀԱՎԱՍՏԻԱՑՆՈՒՄ Է, ՈՐ ԹՈՒՅԼ ՉԻ ՏԱ ՍՆԱՆԿԱՆԱԼ «ԿՐԵԴԻՏ-ԵՐԵՎԱՆ» ԲԱՆԿԻՆ
«Կրեդիտ-Երեւան» բանկի նոր բաժնետեր` ռուսաստանցի գործարար, «Սրետտենկա» ընկերության ղեկավար Լեւոն Մարկոսը(Հայրապետյան) մտադիր է մինչեւ տարեվերջ իրականացնել երկարաժամկետ ներդրում, սնանկության վտանգի առջեւ հայտնված, բանկի ֆինանսական առողջացման նպատակով: Ինչպես հաղորդում է «Արմինֆո» գործակալությունը, այժմ մշակվում է բանկի առողջացման ծրագիրը: Կենտրոնական բանկը արդեն նշանակել է «Կրեդիտ-Երեւանի» ժամանակավոր վարչակազմ: Անկախ փորձագետների կարծիքով, ստեղծված ծանր ֆինանսական վիճակից դուրս գալու համար բանկին հարկավոր կլինի 10 միլիոն դոլար: Միառժամանակ, ֆիզիկական անձանց ավանդների ծավալը հազիվ է գերազանցում այդ գումարը, իսկ ընդհանուր պարտավորությունները անցնում են 30 միլիոնի սահմանագիծը: Հիշեցնենք, որ ընթացիկ տարվա կեսերին «Կրեդիտ-Երեւան» բանկի կանոնադրական հիմնադրամում փոփոխություններ տեղի ունեցան: Բանկի բաժնետոմսերի խոշոր փաթեթի սեփականատեր, Հայաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Մարտին Հովհաննիսյանը իր բաժնի զգալի մասը(50 տոկոսից ոչ պակաս) վաճառեց ռուսաստանցի գործարար Լե-ոն Մարկոսին(Հայրապետյան): Հուլիսի սկզբին կայացած գործարքի պահից սկսած` նոր բաժնետեր-ոչ ռեզիդենտը արդեն իրականացրել է մի շարք երկարաժամկետ ներդրումներ: