22 մարտի 2010 - 15:23 AMT
ՀՀ նախագահի «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառում համաշխարհային նշանակության ավանդի համար» մրցանակի հանձնումը տեղի կունենա հունիսին
ՀՀ նախագահի «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառում համաշխարհային նշանակության ավանդի համար» (GIT Award) մրցանակի հանձնումը տեղի կունենա հունիսի 28-ին: ,Synopsys Armeniaե ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Ռիչ Գոլդմանն այսօր հայտնել է, որ մրցանակի հանձնման արարողությանը կմասնակցի ամենամյա մրցանակաբաշխության առաջին մրցանակակիր, Intel գործակալության տնօրենների խորհրդի նախկին նախագահ Կրեյգ Բարետը` տիկնոջ հետ: Բացի նրանից, հավանական է, որ արարողությանը ներկա լինեն նաեւ այդ բնագավառի այլ հայտնի անձինք:
«Սա շատ կարեւոր քայլ է, որի արդյունքը տեսնելու ենք մոտ ապագայում: Երբ մենք Synopsys ընկերությունում մտադրվեցինք ստեղծել այս մրցանակը, մեզ համար շատ կարեւոր էր Հայաստանին միացնել միջազգային ցանցին, ինչպես նաեւ այնպիսի ականավոր մարդկանց հետ, որոնք տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում հեղաշրջում են կատարել: Միայն այն պատճառով, որ այդ կապը հաստատվի, պարտադիր պայման էր, որպեսզի մրցանակը ստանալու համար մրցանակակիրները այցելեն Հայաստան», - ասել է նախագահական մրցանակի կազմակերպման հանձնաժողովի նախագահ, Synopsys Armenia-ի գործադիր տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը:
Ռիչ Գոլդմանի խոսքերի համաձայն, մրցանակակրի ընտրությունը կատարվում է այնպես, ինչպես Նոբելյան մրցանակակրինը: Հաղթողին որոշում է հանձնաժողովը, որը կազմված է IT 20 հանրահայտ գործիչներից:
Նախագահական մրցանակի շքանշանը պատրաստված է բարձրակարգ ոսկուց (մոտ 300 գր) եւ ադամանդից: Շքանշանի դիմերեսին պատկերված է Ռաֆայել Իսրայելյանի նկարած արծիվը` ադամանդակուռ աչքով, իսկ դարձերեսին պատկերված է Հայաստանի զինանշանը: Շքանշանի ձեւավորման հեղինակը Վալերի Ռիկերտն է, որն աշխատել է «Աստղային պատերազմներ» ֆիլմի վրա:
Բացի այս ամենից, Հայաստանի Հանրային հեռուստակայանը Վիվասել-ՄՏՍ ընկերության հետ միասին այսօր ՀՀ նախագահի «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառում համաշխարհային նշանակության ավանդի համար» մրցանակի հովանավորն է: Այս կապակցությամբ հուշագիր են ստորագրել ՀՀԿ նախագահ Ալեքսան Հարությունյանը եւ նախագահական մրցանակի կազմակերպման հանձնաժողովի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը: Այդ փաստաթղթին կցված է կողմերի պատրաստակամությունը «համատեղ ուժերը ներդնել` «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառում համաշխարհային նշանակության ավանդի համար» ՀՀ նախագահի մրցանակի լուսաբանումը ըստ պատշաճի կազմակերպելու համար»:
ՏՏ բնագավառում միջազգային չափանիշների ավանդ ներդնելու համար նախագահական մրցանակ սահմանելու մասին որոշումը կայացվել է 2009 թ.: Այն հանձնվելու է ամեն տարի այն մարդուն, ով առանձնահատուկ ավանդ կունենա տեղեկատվական տեխնոլոգիաների միջազգային զարգացման գործում: Ընդ որում, այդ ավանդը կարող է տարբեր լինել` ինչպես տեխնոլոգիաներին, կրթությանը, այնպես էլ տարբեր նախագծերի ֆինանսավորման եւ կազմակերպմանը վերաբերող: