Անցել են նախկին Խորհրդային Միության տարածքում «Հայկական ռադիոյի» հաղթարշավի ժամանակները, եւ հումորի մակարդակի անկման հետ զուգահեռ ցանկություն է առաջացել կրկին նվաճել խորիմաստ եւ ինտելեկտուալ հումորի գագաթները: Սակայն մինչ օրս Հայաստանում կենցաղային եւ քարոզվող հումորի մակարդակը շատ ցածր է: Չնայած դրան, արդեն 5 տարի է Հայաստանում ապրիլի 1-ին նշվում է Հումորի օրը: Այդ օրն ավանդույթի համաձայն մարդիկ խաբում են միմյանց, իսկ երկրի երգիծաբանները նոր նախագծեր են ներկայացնում:
«Այսօր երգիծական ծրագրերը եւ նախագծերը հասարակության ոչ բոլոր շերտերին են բավարարում եւ արդարացնում են ոչ բոլորի սպասելիքները: Պատճառները բազմաթիվ են, բայց ոչ երբեք հումորի բացակայությունը կամ ընկալումը»,- նշել է Սամվել Բաղդասարյանը: