Ապրիլի 20-ին Երևանում տեղի է ունեցել “Հայաստան” համահայկական հիմնադրամի նախագահ Արա Վարդանյանի հանդիպումը Վալերի Բրյուսովի անվան Երևանի պետական լեզվաբանական համալսարանի (ԵՊԼՀ) ուսանողների հետ:
“Ինձ համար շատ կարևոր է ուսանողների կարծքիը “Հայաստան” հիմնադրամի գործունեության մասին երկու պատճառով` առաջինը, ես ինքնս այս համալսարանի շրջանավարտ եմ, և երկրորդը, նրանց պետք է հետաքրքրի այն ուղին, որն անցել է հիմնադրամը հիմնադրման պահից”,-ասել է Վարդանյանը` հավելելով, որ միանգամից ցանկանում է ցրել որոշ կանխակալ կարծիքներ հիմնադրամի գործունեության մասին:
Ըստ Արա Վարդանյանի, այն կարծիքը, թե հիմնադրամի տարբեր ծրագրերի համար միջոցները ստացվում են միայն Սփյուռքից, սխալ է. “Հայաստանի համար ծանր տարիներին հայաստանաբնակ մեր հայրենակիցները չէին կարող բարեգործական նվիրատվություններ անել, ուստի միջոցները իրոք հիմնականում ստացվում էին Սփյուռքից, սակայն այսօր պատկերը միանգամայն այլ է”:
Նա հերքել է նաև այն կարծիքը, որ հիմնադրամը զբաղվում է միայն Արցախի բարեկարգմամբ: “Մենք հավասար քանակով նախագծեր ենք իրականացնում ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Արցախում: Այժմ մենք հիվանդանոց ենք կառուցում Սյունիքի, Տավուշի և այլ մարզերում: Սակայն այսօր մեր առջև երկու գլխավոր խնդիր կա` Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու Արցախի Հանրապետության անկախության իրավաբանական ճանաչումը: Արցախը պետք է դառնա անկախ և զարգացած հանրապետություն, գուցե նույնիսկ ավելի զարգացած, քան Հայաստանը: Ուստի մեր ուշադրությունն Արցախի հանդեպ չափազանց կարևոր է նաև համաշխարհային հանրության համար”: