Թուրքիայի խորհրդարանը կոչ է արել կառարությանը վերանայել քաղաքական, տնտեսական և ռազմական հարաբերություններն Իսրայելի հետ:
Պատճառն իսրայելցի զինվորականների օպերացիան էր նավերի դեմ, որոնք ուղղվում էին Գազայի հատված, որի արդյունքում մահացել են 9 պաղեստինցի ակտիվիստներ, այդ թվում` Թուրքիայի քաղաքացիներ: Ավելի վաղ Թուրքիան ետ էր կանչել դեսպանին Իսրայելից: Իսրայելի իշխանությունները սկսել են շուրջ 700 ակտիվիստների արտաքսումը, որոնք ձերբակալվել էին «Ազատության նավատորմի» միջադեպի արդյունքում: Մեծամասնությունը Թուրքիայի քաղաքացիներ են եղել:
Իսրայելը պաշտպանում է իր զինվորականների գործողությունները, հայտարարելով, որ նրանք հարձակման են ենթարկվել և պաշտպանվել: