Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն հնգամսյա ուշացումով պատասխանեց Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցությունից թուրքական խորհրդարանի պատգամավոր Ջանան Արիտմանի գրավոր հարցումին այն մասին, թե ինչիպիսի միջոցներ են ձեռնարկել թուրքական իշխանությունները 2010-ի ապրիլի 9-ին գերմանական հեռուստաալիքներից մեկով «Aghet» (Աղետ) փաստագրական ֆիլմի ցուցադրությունն արգելելու համար, որը պատմում է 1915թ. Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության մասին:
Ինչպես հաղորդում է թուրքական Milliyet թերթը, Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ թուրքական իշխանությունները յուրաքանչյուր հարմար առիթի դեպքում տեղեկացրել են իրենց գերմանացի գործընկերներին հակաթուրքական միջոցառումների մասին, որոնք կազմակերպվել են Գերմանիայի հայկական համայնքի կողմից: Նրա խոսքերով, ֆիլմի ցուցադրությունից մեկ օր առաջ Բեռլինում Թուրքիայի դեսպանը փորձել է համապատասխան միջոցներ ձեռնարկելԳերմանիայի ԱԳՆ-ում: Ինչպես հաղորդել է Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարը, ապրիլի 13-ին Անկարայում Էքարտ Կունցը կանչվել է Թուրքիայի ԱԳՆ, որտեղ նրան ասել են, որ Թուրքիան սպասում է, որպեսզի Գերմանիայում վերջ տրվի 1915թ. հետ կապված «կանխակալ» միջոցառումներին, քանի որ հայերի գործողությունները կարող են բացասական հետևանքներ ունենալ:
Դավութօղլուն ընդգծեց, որ թուրքական իշխանությունները երբեք չեն լռելու անհիմն պնդումների վերաբերյալ. «Թուրքիան հնարավոր ամեն ինչ անում է հայկական քարոզչության դեմ: Թուրքիայի ԱԳՆ-ն բոլոր ջանքերը գործադրում է, որպեսզի աշխարհի տարբեր խորհրդարաններչում իրենց պատմության մասին անհիմն պնդումներով բանաձևեր չընդունվեն»: