«Հրանտ Դինքի սպանությունը մեծ ողբերգություն էր, սակայն, դա մի մեծ գործի նպաստեց. փողոց դուրս բերեց տասնյակ հազարավոր մարդկանց, որոնք իրենց բողոքը հայտնեցին կատարվածի առնչությամբ և իրենց ցասումն արտահայտեցին այդ առնչությամբ»,-ասել է թուրք փորձագետ Զաֆեր Յորուքը սեպտեմբերի 4-ին կայացած մամլո ասուլիսում: Ըստ փորձագետի, դա նպաստեց նաև «Հայեր, ներեք մեզ» ակցիայի կազմակերպմանը, որի շրջանակներում թուրք մտավորականության ներկայացուցիչները ստորագրվեցին Հայոց ցեղասպանության համար իրենց ներելու հայերին ուղղված կոչի տակ, որին միացել է նաև Յորուքը:
Անդրադառնալով հայերի հանդեպ վերաբերմունքին Թուրքիայում` Յորուքն ընդգծեց, որ «հայ» բառը Թուրքիայում կամ որպես հայհոյանք է օգտագործվում, կամ որպես ծաղրի ու կատակի առարկա, «սակայն, ըստ Ֆրոյդի, հենց կատակի միջոցով կարելի է արտահայտել իսկական ցավը»:
Յորուքը նշել է նաև, որ պատարգի մատուցումը Սուրբ Խաչ եկեղեցում առաջին քայլն է, ուղղված կրոնի ազատության հարցում ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների հաստատմանը: «Այդ թույլատվությունը երկարատև պայքարի արդյունք է: Ավելի լավ է, որ եկեղեցում տարին մեկ անգամ պատարագ մատուցվի, թեկուզ առանց խաչի, քան ընդհանրապես չմատուցվի»,-ասել է Զաֆեր Յորուքը: