28 հոկտեմբերի 2010 - 15:10 AMT
Իրանում ընթացող մամուլի ցուցահանդեսի կազմակերպիչները խոչընդոտում են հայկական կողմի հայտարարության տարածմանը
Իրանում ընթացող մամուլի և տեղեկատվական գործակալությունների 17-րդ միջազգային ցուցահանդես-փառատոնի կազմակերպիչները, որտեղ Հայաստանը ներկայացնում են PanARMENIAN.Net գործակալությունը և «Ազգ» օրաթերթը, փորձում են խանգարել հայկական կողմի հայտարարության տարածմանը: Ինչպես հայտնում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակից Եկատերինա Պողոսյանը Թեհրանից, որոշ ժամանակ անց այն բանից հետո, երբ Հայաստանի ներկայացուցիչները սկսել են հայտարարություն տարածել ցուցահանդեսի մասնակիցների շարքում, նրանց մոտեցել է կազմակերպիչներից մեկը և ձայնը բարձրացնելով հայտարարել, որ նրանք իրավունք չունեն ինչ-որ բան տարածել սրահում, որտեղ տեղի է ունենում ցուցահանդեսը: Ի պատասխան այդ հայտարարության, լրագրողները ցուցադրել են Լեռնային Ղարաբաղի մասին «գիրքը», որը տարածում է ադրբեջանական պատվիրակությունը, և հետաքրքրվել, թե գիտեն արդյոք այդ մասին կազմակերպիրչները: Կազմկոմիտեի ներկայացուցիչը, որը բնականաբար տեղյակ չի եղել ադրբեջանական պատվիրակության նման գործողությունների մասին, անհապաղ մոտեցել է Ադրբեջանի տաղավարին և վերադառնալուց հետո խոստացել, որ բոլոր գրքերը առգրավվելու են և այլևս չեն տարածվելու ցուցահանդեսի մասնակիցների շարքում: Միաժամանակ նա փորձել է գիրքը վերցնել հայ լրագրողներից, սակայն այդ փորձը հաջողությամբ չի պսակվել: Հայաստանի ներկայացուցիչներին կտրականապես արգելել են տարածել հայտարարությունը: Այնուամենայնիվ, PanARMENIAN.Net-ի և «Ազգ» օրաթերթի թղթակիցները մտադիր են ավելի ուշ տարածել այդ հայտարարությունը ցուցահանդեսի բոլոր մասնակիցների շրջանում: Նշենք, որ այս միջադեպը և հայկական պատվիրակության բոյկոտն առաջացրել է ցուցահանդեսի գրեթե բոլոր մասնակիցների արձագանքը, որոնք հայտարարել են հայկական կողմին իրենց աջակցության մասին և մտադիր են դիմել ցուցահանդեսի կազմկոմիտեին` ադրբեջանական պատվիրակության նման պահվածքի և միջոցառման կազմակերպման վերաբերյալ բողոքներով:
PanARMENIAN.Net-ի և «Ազգ» օրաթերթի թղթակիցները, որոնք ներկայացնում են Հայաստանը Թեհրանում ընթացող մամուլի և տեղեկատվական գործակալությունների ցուցահանդես-փառատոնում, որոշում են ընդունել բոյկոտել ցուցահանդեսը: «Քանի որ իրանական կողմը չի կատարել իր խոստումը և չի վերադարձրել «Մենք ենք` մեր սարերը» հայկական հուշարձանի լուսանկարը տաղավարի վահանակին, դրա փոխարեն տեղադրելով Երևանի Հանրապետության հրապարակի երգող շատրվանների լուսանկարը, ապա մենք բոյկոտի ենք ենթարկում ցուցահանդեսը: Հայաստանի պատվիրակությունը կբաժանի հայտարարության տեքստը համաժողովի բոլոր մասնակիցներին: Մենք մտադիր ենք նաև շուտով փակել Հայաստանի տաղավարը»,- հայտարարել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակից Եկատերինա Պողոսյանը:
Հայտարությունում, մասնավորապես, ասվում է. «Հարգելի գործընկերներ, մենք` մամուլի և տեղեկատվական գործակալությունների ցուցահանդես-փառատոնում Հայաստանը ներկայացնող PanARMENIAN.Net գործակալության և «Ազգ» օրաթերթի թղթակիցներս, ներողություն ենք խնդրում, որ չենք կարող շարունակել մեր մասնակցությունը ցուցահանդեսին նրա անբավարար կազմակերպվածության պատճառով: Առանձնահատուկ ուշադրության է արժանի այն փաստը, որ հենց մամուլի ցուցահանդեսում է ոտնահարվում ԶԼՄ-ների ազատությունը, մասնավորապես, առանց պատճառների սահմանափակումներ են դրվում մեր երկիրը ներկայացնող նյութերի վրա: Մենք մեր վրդովմունքն ենք հայտնում այն փաստի առնչությամբ, որ կազմակերպիչները խոչընդոտում են «Մենք ենք՝ մեր սարերը» հայկական հուշարձանի լուսանկարը հայկական տաղավարի վահանակին փակցնելուն: Այսպիսով, կազմակերպիչները տեղի են տալիս ադրբեջանական պատվիրակության սադրանքին, որն առիթը բաց չի թողնում ցուցահանդեսը հակահայկական քարոզչության համար օգտագործելու և բնիկ հայկական տարածքի` Արցախի նկատմամբ անհիմն նկրտումներ առաջադրելու համար: Քանի որ կազմակերպիչները չեն կատարել իրենց խոստումը «Մենք ենք՝ մեր սարերը» հուշարձանի լուսանկարը հայկական տաղավարի վահանակին կրկին փակցնելու մասին, մենք հնարավոր չենք համարում հայկական կողմի հետագա մասնակցությունն այս միջոցառմանը»:
Ցուցահանդեսի կազմակերպիչները փորձել են հոգեպես անհավասարակշիռ ադրբեջանցուն հեռու տանել հայկական տաղավարից, սակայն նրա պահվածքն արդեն հասցրել է գրավել ցուցահանդեսի արտասահմանյան մասնակիցների ուշադրությունը: Հաջորդ օրվա առավոտյան PanARMENIAN.Net ի ու «Ազգ» օրաթերթի թղթակիցները, մոտենալով հայկական տաղավարին, հայտնաբերեցին, որ լուսանկարը հանվել է վահանակից: Սակայն հայկական կողմի ներկայացուցիչները ցույց էին տալիս այդ լուսանկարը տաղավարի այցելուներին:
Վերջին պահին Թեհրանում մամուլի միջազգային ցուցահանդեսի կազմակերպիչները վախեցել են հայկական տաղավարի վահանակին վերադարձնել Արցախի «Մենք ենք, մեր սարերը» խորհրդանիշ-հուշարձանի լուսանկարը: Ավելի ուշ հայկական կողմն իրազեկել է կազմակերպիչներին, որ եթե հոկտեմբերի 28-ին լուսանկարը փակցված չլինի տաղավարում, ապա հայկական կողմը կբոյկոտի միջոցառումը: