30 նոյեմբերի 2010 - 18:25 AMT
Նույնիսկ Ալիևի նողկանքը Էրդողանի կառավարության հանդեպ չի կարող ազդել Անկարայի ու Բաքվի բարեկամության վրա
«Ոչինչ չի կարող ազդել Թուրքիայի ու Ադրբեջանի բարեկամության վրա: Մենք երկու պետություն ունեցող նույն ազգի ներկայացուցիչներ ենք: Ինձ թվում է փաստաթղթերի գաղտնազերծումն որոշակի նպատակ է հետապնդում»,-հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը՝ պաստախանելով Ադրբեջանի հանդեպ Թուրքիայի վերաբերմունքի մասին հարցին WikiLeaks-ի տարածած փաստաթղթերի լույսի ներքո: Գյուլը հայտնել է նաև, որ գաղտնազերծված նամակագրությունը արտացոլում է տարբեր երկրներում կատարող իրադարձությունները, ինչպես նաև որոշակի անձանց անձնական կարծիքը: «Հավանաբար, որոշ բաներ ճիշտ են, որոշ բաներ՝ ոչ»:
Գյուլը հավելել է, որ Ալիևի արտահայտությունները Թուրքիայի վարչապետի մասին չեն կարող փչացնել երկու երկրների հարաբերությունները, հաղորդում է ԱՊԱ գործակալությունը:
ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ուիլյամ Բերնսի հետ զրույցում 2010թ. փետրվարի 25-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ասել է. «Մենք միամիտ էինք մեր արտաքին քաղաքականության մեջ, իսկ Էրդողանի կառավարությունը նողկանք է առաջացնում: Նա կորցրեց ավանդական միջազգային բարեկամների աջակցությունը, քանի որ Անկարան թշնամանքով է վերաբերվում Իսրայելին»: