Աստանայում, ԵԱՀԿ գագաթնաժողովի շրջանակներում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարներ՝ ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը, Ֆրանսիայի վարչապետ Ֆրանսուա Ֆիոնը, ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը, ինչպես նաև Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանն ու Իլհամ Ալիևը հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ: Կողմերը իրենց համաձայնությունն են հայտնել, որ եկել է ժամանակը վճռական ջանքեր գործադրելու համար ղարաբաղյան կարգավորման հարցում:
Կողմերը հղում են անում 2008թ. Մայնդորֆի հռչակագրին և 2010թ. Աստրախանի հռչակագրին:
«Կողմերը համաձայն են, որ հակամարտության խաղաղ կարգավորումը կայունություն ու անվտանգություն կբերի և միակ ճանապարհն է, որ կարող է հաշտեցնել տարածաշրջանի ժողովրդներին»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները հաստատել են միջազգային նորմերի ու սկզբունքների հիման վրա ղարաբաղյան կարգավորման վերջնական կարգավորման հասնելու պատրաստակամությունը: Այդ նորմերն են՝ ՄԱԿ-ի խարտիան, Հելսինկյան եզրափակիչ ակտը, ինչպես նաև Մեդվեդև-Սարկոզի-Օբամա նախագահների հայտարարությունը, որ արվել է Ակվիլայում 2009թ. հուլիսի 10-ին և Մուսկոկայում 2010թ. հունիսի 26-ին:
Համանախագահ երկրները իրենց հերթին կոչ են արել կենտրոնանալ հիմնական սկզբունքների վրա և հանձնարարել են համանախագհներին շարունակել աշխատանքը կողմերի հետ և օգնել նրանց ջանքերին: Նրանք կոչ են արել նաև գնալ լրացուցիչ քայլերի, ամրապնդելու համար հրադադարի ռեժիմը և միջոցներ ձեռնարկել վստահության ամրապնդման համար: