8 դեկտեմբերի 2010 - 13:55 AMT
20 տարվա ընթացքում Սևանա լճի հիդրոէկոլոգիայում առանձնակի փոփոխություններ չեն կատարվել, ջերմաստիճանային ռեժիմը նույնն է մնացել, պահպանվում է թթվածնի պակասը, լրագրողներին է ասել ՌԴ ԳԱԱ Պապանինի անվան ներքին ջրերի կենսաբանության ինստիտուտի փորձագետ Սերգեյ Պոդդուբնին:
Նա պարզաբանել է նաև, որ թթվածնի պակասը և նրա բացակայությունը ջրի որոշ շերտերում առաջացել է Սևանի ջրի մակարդակի նվազման պատճառով: «Ջրի որակով լիճը միանգամայն մաքուր է, հետազոտությունները քիմիական տղտոտում չեն հայտանաբերել»,-հավելել է նա:
Իր հերթին, մեկ այլ ռուս գիտնական Յուրի Գերասիմովը գտնում է, որ Սևանի մակարդակի բարձրացման հետ իրավիճակը լճում ձկների վերարտադրության ոլորտում կբարելավվի, քանի որ կվերականգնվեն ձկների ձվադրման վայրերը: