24 հունվարի 2011 - 15:45 AMT
2010-ին Հայաստանի պետական պարտքը կազմել է 3 մլրդ 795 մլն մլն դոլար, ինչը կազմում է ՀՆԱ-ի 44,4 տոկոսը, Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը: Միաժամանակ նա ավելացրել է, որ պետաական պարտք/ՀՆԱ հարաբերակցությունը 2011-2012թթ. պահպանվելու է նույն մակարդակում, իսկ դրանից հետո, սկսած 2013-ից, Հայաստանի արտաքին պարտքը նվազելու է: Դրա հետ կապված` նա նշել է, որ «երկրի պետական պարտքը կառավարելի է, և մենք դրա սպասարկման հետ կապված խնդիրներ չունենք, քանի որ կան ֆինանսավորման տարբեր աղբյուրներ»:
Ինչ վերաբերվում է ՀՆԱ նկատմամբ հարկային վճարումներին, ապա այդ ոլորտում 2010-ի ընթացքում մեծ առաջընթաց չի արձանագրվել, և այդ հարաբերակցությունը կազմելու է 16.9-17 տոկոս: Երկրի գլխավոր ֆինանսիստի խոսքերով, 2010-ին հարկային վճարումները կազմել են 591.9 մլրդ դրամ` նախատեսված 570 մլրդ դրամի փոխարեն: