2 մարտի 2011 - 15:06 AMT
ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Արթուր Պետրոսյանը մարտի 2-ին ընդունել է օլիմպիական չեմպիոն Վլադիմիր Ենգիբարյանին:
79-ամյա վետերանը 1994 թվականից ի վեր բնակվում է ԱՄՆ-ում և այս օրերին գտնվում է Երևանում:
Ողջունելով լեգենդար մարզիկին` նախարար Արթուր Պետրոսյանն ընդգծեց, որ ողջ հայ ազգը հպարտանում է անվանի մարզիկով և մշտապես հիշում է նրա օլիմպիական հաղթանակը: Իր հերթին Վլադիմիր Ենգիբարյանը նշեց, որ ուրախ է գտնվել հայրենիքում, հանդիպել մեր երկրի մարզական ղեկավարության հետ:
ՀՀ-ում ֆիզիակական կուլտուրայի և սպորտի զարգացման գործում ունեցած մեծ ավանդի համար Վլադիմիր Ենգիբարյանը պարգևատրվեց ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության ոսկե մեդալով:
Նախօրեին Վլադիմիր Ենգիբարյանը հանդիպել է նաև Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հետ և պարգևատրվել նաև ՀԱՕԿ-ի բարձրագույն պարգև ոսկե շքանշանով:
Հայաստանցի բռնցքամարտիկներից մինչ օրս միայն Վլադիմիր Ենգիբարյանին է հաջողվել օլիմպիական չեմպիոն հռչակվել: Դա հեռավոր 1956 թվականին էր` Մելբուռնում: Կաշվե ձեռնոցի հայ վարպետն իր մարզական կենսագրության ընթացքում նաև Խորհրդային միության և Եվրոպայի եռակի չեմպիոն է դարձել, հաղորդում է նախարարության մամլո ծառայությունը: