Հայաստանը, որը գտնվում է սեյսմիկ գոտում, պետք է դասեր քաղի Ճապոնիայում ստեղծված իրավիճակից և զարգացնի էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրները: Երևանում մարտի 16-ին նման կարծիք է հայտնել «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար, տնտեսական գիտությունների դոկտոր Թաթուլ Մանասերյանը:
Նրա խոսքերով, Հայաստանի էներգետիկ հաշվեկշռի գրեթե կեսը ձևավորվում է միջուկային վառելիքի հաշվին: Եվ չնայած նրան, որ Հայկական ԱԷԿ-ն ապահովում է համապատասխան անվտանգություն, այնուամենայնիվ, անհրաժեշտ է հաշվի առնել տեխնիկական անվտանգության ապահովման համաշխարհային ձեռքբերումները:
Ինչպես նշել է Մանասերյանը, Ճապոնիայում ստեղծված արտակարգ իրավիճակն ահազանգ է հանդիսացել աշխարհի այլ երկրների համար, մասնավորապես ԵՄ երկրներն արդեն խոսում են էներգետիկ պլանները վերանայելու անհրաժեշտության մասին և էներգետիկ անվտագությունը բարձրացնելու համար անցում են կատարում այլընտրանքային պաշարների: