Մարտի 21-ին Հայաստանի օմբուդսմենի գրասենյակի աշխատակիցներն այցելել են «Նուբարաշեն» ՔԿՀ, որտեղ հանդիպել են մարտի 12-ին հացադուլ հայտարարած Մանուկ Սեմերջյանի հետ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին հաղորդեցին ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի մամլո ծառայությունից: Գործակալության զրուցակիցը հաղորդեց, որ հանդիպման ընթացքում Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի աշխատակիցներն ականջ են դրել Նուբարաշեն ՔԿՀ-ում առկա պայմանների վերաբերյալ Սեմերջյանի բողոքներին, ինչպես նաև բացատրել նրանց իրավունքները:
«Հանդիպումից հետո Մանուկ Սեմերջյանն ասաց, որ կդադարեցնի հացադուլը, սակայն առայժմ հայտնի չէ, թե արդյոք հացադուլը կդադարեցնեն նրա բախտակիցները` Սերգեյ Մովսիսյանը, Սերգեյ Պետրոսյանն ու Արսեն Առուշանյանը»,- հաղորդեցին մամլո ծառայությունից: Հայտնի է նաև, որ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել խցերի ներսում փոխել պատուհաններից մեկ մետր հեռավորության վրա գտնվող ճաղավանդակները, ինչը հացադուլ հայտարարելու պատճառներից մեկն էր:
Ընդ որում, գործակալության զրուցակիցը նկատել է, որ որպեսզի աշխատակիցները հանդիպեն և ականջ դնեն հացադուլի մյուս մասնակիցների բողոքներին, նրանց ազգականները պետք է գրավոր դիմում հղեն ՀՀ օմբուդսմենի գրասենյակին:
Բացի այդ, կալանավորների մեծ մասը լուրջ առողջական խնդիրներ ունի և նրանք հատուկ դիետիկ սննդի կարիք ունեն: Սակայն, բանտի ղեկավարությունը անտեսում է կալանավորների բողոքները, շարունակելով նրանց կերակրել այնպիսի սնունդով, որը նույնիսկ ուտելու ենթակա չէ: Հարազատներին չի թույլատրվում փոխանցել նրանց ձավարեղեն, բանջարեղեն: Ինչպես հայտնի է դարձել PanARMENIAN.Net ին հավաստի աղբյուրներից, միայն անցյալ տարի անմարդկային պայմանների պատճառով 15 մարդ է մահացել: «Մինչև հիվանդի առողջական վիճակը չի հասնում կրիտիկականի, նրան անհրաժեշտ բուժօգնություն չի ցուցաբերվում: Եվ հետո բանտում չկան բուժզննություն անցկացնելու համար անհրաժեշտ սարքավորումներ»: Բացի սարսափելի սանիտարական պայմաններից, կալանավորներին միայն տարին մեկ է թույլատրվում երկարատև հանդիպում հարազատների հետ: Հայտնի է նաև, որ կալանավորների ուղարկած նամակները չեն հասնում հասցեատերերին: Կարելի է ասել, որ նրանք լիովին զրկված են արտաքին աշխարհի հետ շփումից:
Չնայած բանտի ղեկավարության ճնշմանը, կալանավորները կշարունակեն հացադուլն այնքան ժամանակ, քանի դեռ նրանց բողոքները չեն հասել համապատասխան կառույցներին:
Ինչ վերաբերում է հացադուլը դադարեցրած 66 հոգուն, ապա, որոշ տվյալներով, նրանց ստիպել են դա անել՝ տարբեր տեսակի սպառնալիքներով: