1 ապրիլի 2011 - 17:49 AMT
ԱՄՆ-ն մտադիր է իր ՌՕՈՒ-ն դուրս բերել Լիբիայում միջազգային օպերացիայից` հույս ունենալով, որ ՆԱՏՕ-ի մյուս մասնակիցները կկարողանան կատարել այդ աշխատանքը: Պենտագոնի հայտարարությունը միանշանակ արձագանք չառաջացրեց Կոնգրեսում: Նման որոշմանն անվստահությամբ մոտեցան նրանք, ովքեր բարձրաձայն են հետաքրքրվում, թե ինչու հանկարծ Օբամայի վարչակազմը հրաժարվեց իր ռազմավարության առանցքային տարրերից մեկից, անգամ այն դեպքում, երբ այն արդյունք էր տալիս:
ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Ռոբերտ Գեյթսի և Շտաբերի պետերի միավորված կոմիտեի նախագահ Մայք Մուլլենի դիտողություններն այս առիթով անվանեցին «տարօրինակ», «տագնապալից» և «նյարդայնացնող»: Մասնավորապես Գեյթսը հայտարարել է, որ ՆԱՏՕ երկրները պետք է կարողանան ինքնուրույն մշակել ավիահարվածները, իսկ ԱՄՆ-ն այդ ընթացքում միայն աջակցություն կցուցաբերի:
ԱՄՆ ՌՕՈՒ-ն Լիբիայում իր մարտական խնդիրները կկատարի մինչև շաբաթ օրվա` ապրիլի 2-ի վերջ, հաղորդում է Associated Press-ը: