Ապրիլի 14-ին` Արթուր Մկրտչյանի` Արցախի առաջին ղեկավարի սպանության օրն է, որը համարձակվել էր մարտահրավեր նետել «աշխարհաքաղաքական աղետ» սարքելու որոշում ընդունած ուժերին: Հենց նրա ղեկավարությամբ Արցախում քաղաքական որոշում կայացվեց գնալ պատերազմի: Արթուր Մկրտչյանը եղել է այն հայ քաղաքական գործիչների շարքում, որոնք զբաղվել են քաղաքականությամբ և պատերազմով, այլ ոչ թե իշխանությունը պահելու խնդիրներով:
1992-ի հունվարին 32տ հասակում Արթուր Մկրտչյանն ընտրվել է ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի առաջին նախագահ: Նա ղեկավարել է ԼՂՀ-ն ընդամենը 98 օր: 1992-ի ապրիլի 14-ին նա զոհվեց մինչև այժմ չբացահայտված հանգամանքներում: