30 ապրիլի 2011 - 10:21 AMT
Մայիսի 2-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը կմեկնի Շվեյցարիա, որտեղ կմասնակցի Գրքի և մամուլի 25-րդ միջազգային տոնավաճառ-ցուցահանդեսին: Այս տարի սալոնի պատվավոր հյուրը Հայաստանն է: Դրա համար երկու առիթ կա. Հայաստանը նշում է հայկական տպագրության 500-ամյակը և 2012-ին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն Երևանը հռչակել է գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք:
1000 քմ տարածքում ներկայացվելու է ալբոմային, թարգմանական, հանրագիտարանային գրականություն, մամուլ և այլ բնույթի նյութեր, ինչպես նաև «Հայ հնատիպ գիրք», «Հայաստանի 12 մայրաքաղաքները ցուցահանդեսները և նկարիչ Նարեկ Ավետիսյանի «Սիմուլակրում» շարքը:
Ապրիլի 29-ին ցուցահանդեսի բացմանը ներկա է Շվեյցարիայում Հայաստանի դեսպան Շառլ Ազնավուրը: Ցուցահանդեսը կփակվի մայիսի 3-ին: