Հայկական իշխանությունները քաղաքական կամք ունեն ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում համաձայնության գալու համար, հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նախօրեին CNN հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում: «Մենք գիտակցում ենք, որ դա հեշտ չի լինելու, սակայն հուսով ենք նաև, որ ադրբեջանական կողմը ևս կցուցաբերի նույն քաղաքական կամքը»,- ասել է նա անվանի մեկնաբան Ջոն Դեֆթերիոսի հետ զրույցում, պատասխանելով այս հարցում տեղաշարժերի հեռանկարների և Կազանում Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման սպասումների մասին հարցին:
Ինչ վերաբերվում է Թուրքիայի հետ հարաբերություններին, ապա Հայաստանի վարչապետը նշել է. «Վերջին 20 տարիների ընթացքում Հայաստանն ունեցել է հստակ քաղաքական դիրքորոշում այս հարցի առնչությամբ: Մենք պատրաստ ենք բարելավել հարաբերությունները մեր հարևան Թուրքիայի հետ առանց որևէ նախապայմանի: Վերջին իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ Թուրքիան պատրաստ չէ անել նույնը»:
Հունիսի 25-ին Կազանում ծրագրված է Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպումը, որի հետ շատերը լուրջ սպասումներ են կապում, այդպես չի բացառվում նաև հանդիպման ժամանակ ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծման վերաբերյալ փաստաթղթի ստորագրումը: