Գրեթե այն ամենն, ինչ հայտնեց Nokia-ի ղեկավար Սթիվեն Էլոփը Nokia-ի եկամուտների ամփոփման ժամանակ, վատ նորություն էր։ Nokia-ն նախորդ եռամսյակում վաճառել է 16.7 միլիոն սմարթֆոն, ինչը զիջում է Apple-ի iPhone-ի վաճառքին։ Մի քանի օր առաջ Apple-ը հայտնել էր, որ 2011-ի 2-րդ եռամսյակում վաճառել է 20 միլիոն iPhone։
Nokia-ի ղեկավար Սթիվեն Էլոփի կարծքիով, սա անցումային շրջան է և շուտով ամեն ինչ լավ է լինելու։ «Մենք սկսում ենք դրական ազդեցություն ունենալ Nokia-ի «առողջության» վրա», ասել է Սթիվեն Էլոփը՝ նկատի ունենալով վերջին շրջանում ընկերության մի քանի փոփոխությունները՝ սկած մենեջմենթի աշխատակազմի փոփոխություններից մինչև մարքեթինգային ռեսուրսների և վաճառքի առաջխաղացումը։
Nokia-ն խոստացել է տարվա վերջին եռամսյակում թողարկել իր Windows Phone 7 օպերացիոն համակարգով աշխատող առաջին սմարթֆոնը։
Սթիվեն Էլոփն ասել է. «Նրանք, ովքեր արդեն տեսել են մեր վաղ շրջանի Windows Phone աշխատանքը, արդեն դրական են տրամադրված Nokia-ի նկատմամբ, այն շուկա է բերելու նոր հնարավորություններ»։
Nokia-ն 2008-ից պայքարում է բջջային շուկայում իր առաջատարի դիրքերը պահպանելու համար։ Այժմ այն գտնվում է Android-ով աշխատող սմարթֆոնների և Apple-ի iPhone-ների «ճնշման» տակ։