Հայաստանը չպետք է բացառի Ադրբեջանին նախահարձակ հարված հասնցնելու հնարավորությունը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ռազմական փորձագետ Դավիթ Ջամալյանը՝ նշելով, որ դա իր անձնական կարծիքն է: «Մեր բնակչության անվտանգությունից զատ, ինչպես Արցախում, այնպես էլ Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում, առավել մեծ արժեք չկա», ասել է նա:
Ջամալյանը հավելել է, որ եթե սպառնալիքի տակ հայտնվի սեփական երկրի բնակչությանը, ոչ մի ռազմաքաղաքական իշխանություն չի ղեկավարվի մարդասիրական սզկբունքներով: «Պատերազմը հումանիզմից հեռու ոլորտ է»,-ասել է նա:
Փորձագետը նաև նշել է, որ Ադրբեջանի անմիջական ագրեսիայի դեպքում, Հայաստանն ակտիվ պաշտպանության ու նախահարձակ հարվածի իրավունք ունի՝ առկա բոլոր ռազմական ռեսուրսներով: