Սեպտեմբերի 27-29-ին Հայաստանի Հանրապետության անկախության 20-ամյակին նվիրված միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Մոնտեվիդեոյում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Վլադիմիր Կարմիրշալյանը առանձնազրույցներ է ունեցել Ուրուգվայի խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Լուիս Լակաժեյի և Ուրուգվայի արտաքին գործերի նախարար Լուիս Ալմագրոյի հետ:
Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի հետ սեպտեմբերի 27-ին ունեցած հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-ուրուգվայական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները:
Դեսպան Վլադիմիր Կարմիրշալյանին սեպտեմբերի 29-ին ընդունել է Ուրուգվայի արտաքին գործերի նախարար Լուիս Ալմագրոն: ՈւԱՀ արտաքին գործերի նախարարն ու ՀՀ դեսպանը մտքեր են փոխանակել հայ-ուրուգվայական հարաբերությունների հետագա զարգացման ու խորացման հեռանկարների, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ: Դեսպան Կարմիրշալյանը վերահաստատել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հրավերը Լուիս Ալմագրոյին` այցելել Երևան: