4 հոկտեմբերի 2011 - 12:04 AMT
Պաղեստինի ազգային վարչակազմի ղեկավար Մահմուդ Աբբասը ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Լեոն Պանետտայի հետ քննարկել է Մերձավոր Արևելքում խաղաղ բանակցությունների վերսկսման ուղիները, հայտնում է «ՎԱՖԱ» պաշտոնական գործակալությունը:
Աբբասն ընդգծել է Իսրայելի հետ բանակցություններին վերադառնալու պատրաստակամությունը, եթե Իսրայլեը դադարեցնի բնակեցման քաղաքականությունը պաղեստինյան գրավյալ տարածքներում և ընդունի երկու պետությունների գոյակցության սկզբունքնը 1967թ. սահմաններում:
Իսրայելի իշխանությունները կիրակի օրն ընդունել են մերձավորարևելյան «քառյակի» առաջարկություններն ու կոչ են արել պաղեստինցիներին ուղղակի բանակցություններ վարել առանց նախնական պայմանների:
Սեպտեմբերի 23-ին Պաղեստինը պաշտոնապաես լիիրավ անդամակցության հայտ է ներկայացրել ՄԱԿ-ին արդեն մեկ տարի Իսրայելի հետ փակուղի մտած բանակցությունների ֆոնի վրա: