10 նոյեմբերի 2011 - 09:33 AMT
Սանկտ Պետերբուրգում կայացավ ԱՊՀ Խորհրդարանական Վեհաժողովի Խորհրդի նիստը։ Ինչպես հաղորդում է ԱՊԱ-ն, նիստի սկզբում դիտարկվեցին կազմակերպչական բնույթի հարցեր, ընտրվեցին մի շարք մշտական հանձնաժողովների նախագահներ։
Այնուհետև քննարկվեցին Ղազախստանում խորհրդարանական ընտրություններին, Ղրղզստանում նախագահական ընտրություններին դիտորդների մասնակցությանը, Նյուրնբերգյան դատավարության 65-ամյակին նվիրված միջազգային խորհրդաժողովի անցկացմանը, «Քաղաքացիների ժողովրդավարության և ընտրությունների իրավունքները», «ԱՊՀ՝ ձեռքբերումներ, խնդիրներ և հեռանկարներ» սեմինարների արդյունքներին վերաբերող հարցեր։
Խորհրդարանականները որոշեցին նաև 2012թ. խորհրդաժողովի աշխատանքի ծրագիրը, 2012-2014թթ. օրինաստեղծման մոդելի ձևավորումը։ ԱՊՀ Խորհրդարանական Վեհաժողովի Խորհրդի նախագահ ընտրվեց Ռուսաստանի Դաշնությունների Խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն։